PŚ w skokach narciarskich: młodzież górą

2006-12-18

W weekend odbyły się konkursy Pucharu Świata w skokach narciarskich. W sobotę na skoczni w szwajcarskim Engelbergu wygrał Austriak Gregor Schlierenzauer, w niedzielę górą był Norweg Anders Jacobsen.

W sobotnim konkursie po pierwszej serii prowadził Anders Jacobsen, który skoczył 137 metrów. Na drugim miejscu uplasował się Szwajcar Simon Ammann (135,5 metra), trzeci był Czech Jakub Janda (130 metrów). Adam Małysz po skoku na odległość 128, 5 metra po pierwszej serii zajmował dziewiąte miejsce. W czołowej dziesiątce było jednak ciasno, różnice w odległościach i notach za styl były niewielkie.

Przed drugą serią skoków organizatorzy postanowili podwyższyć rozbieg o jedną belkę. Z tej szansy skorzystał Małysz, który oddał skok na odległość 134 metrów. Jak się później okazało, była to przepustka do miejsca na podium konkursu - polski skoczek uplasował się ostatecznie na trzecim miejscu.

Zwycięzcą sobotniego konkursu w Engelbergu został rewelacyjny młodzian z Austrii, Gregor Schlierenzaurer. Zaledwie 16-letni skoczek zdeklasował rywali, szybując na odległość aż 140, 5 metra! Jego skok był zaledwie o pół metra krótszy od rekordu skoczni, ustanowionego w 2004 r. przez Fina Janne Ahonena.

Drugie miejsce przypadło Jacobsenowi. 21-letni Norweg w drugiej serii skoczył na odległość 129 metrów. Nie utrzymał więc prowadzenia z pierwszej tury konkursu. Poza podium wypadł także Ammann, który po skoku na 126 metr zdołał zająć czwarte miejsce. Szwajcar przegrał batalię o podium z Małyszem zaledwie o 0,4 punktu. Przesądziły o tym gorsze noty za styl. Jeszcze boleśniejsza była porażka ubiegłorocznego mistrza świata, Jakuba Jandy. Czech po pierwszej serii był trzeci, ale w drugiej turze skoczył zaledwie 121 metrów i ostatecznie wypadł poza czołową dziesiątkę konkursu.

Poza Małyszem, w sobotnim konkursie w Engelbergu startował inny Polak, Marcin Bachleda. W pierwszej serii skoczył 121,5 metra i ostatecznie zajął 31. miejsce.

***

W niedzielnym konkursie górą był Anders Jacobsen. Drugie miejsce zajął Simon Ammann, trzeci był zwycięzca z soboty - Gregor Schlierenzauer.

Jacobsen był w niedzielę poza zasięgiem rywali. W pierwszej serii skoczył 138 metrów i zajmował pierwsze miejsce. W drugiej serii oddał skok na odległość 137,5 metra, co wystarczyło do utrzymania prowadzenia. Młody Norweg jest rewelacją tegorocznego sezonu w skokach. Na otwarcie sezonu w Kuusamo zajął trzecie miejsce, natomiast w konkursach w Lillehammer dwa razy zajął drugie miejsce. Teraz zaliczył zwycięstwo. Tak dobra forma Jacobsena zwiastuje, że może on sporo namieszać w zbliżającym się Turnieju Czterech Skoczni.

Drugie miejsce zajął Simon Ammann. 25-letni Szwajcar zrehabilitował się za sobotni występ, kiedy po pierwszej serii był drugi, lecz ostatecznie wypadł poza podium. W niedzielę Ammann skoczył najpierw na odległość 130 metrów, w drugiej doskonałym lotem na 138 metrów zapewnił sobie miejsce na podium.
Postawa Ammanna w obecnym sezonie także jest pewną niespodzianką. Szwajcar, po zdobyciu dwóch złotych medali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Salt Lake City w 2002 r., następne sezony miał bardzo słabe. Wielu obserwatorów twierdziło, że na młodego skoczka ciężar sławy spadł zbyt szybko i Ammann nie odzyska już dawnej dyspozycji. W tym sezonie Szwajcar pokazuje jednak, że może powrócić do ścisłej światowej czołówki.

Trzecie miejsce przypadło Gregorowi Schlierenzauerowi. 16-letni młodzian z Austrii jest kolejną - po Jacobsenie - wielką niespodzianką sezonu. Dwa razy wygrywał, w niedzielę w Engelbergu był trzeci. Tylko raz, w Lillehammer, uplasował się poza podium (był czwarty). Młody skoczek przebojem wdarł się do czołówki i może być "czarnym koniem" Turnieju Czterech Skoczni.

Adam Małysz w niedzielę zajął 6. miejsce. Polak skakał nieco lepiej niż podczas pierwszego konkursu, ale nie wystarczyło mu to do zdobycia miejsca na podium. Drugi Polak w niedzielnym konkursie, Marcin Bachleda, skoczył na odległość 120 metrów i zakończył zawody na 33. miejscu.