Playoff NBA - wyniki

2007-04-26

Środowe mecze playoff NBA stanęły pod znakiem zemsty potentatów Konferencji Zachodniej. Dallas Mavericks i San Antonio Spurs odgryzły się swoim rywalom za porażki w poprzednich meczach. W Konferencji Wschodniej, drugie zwycięstwo odnieśli Cleveland Cavaliers.

W pierwszym meczu, Mavericks niespodziewanie przegrali z Golden State Warriors. Zaskoczenie było tym większe, że Mavs to aktualni wicemistrzowie ligi, a Warriors awansowali w tym roku do playoff po 13 latach przerwy.
Można się było spodziewać, że upokorzone Dallas w drugim meczu wręcz stanie na rzęsach, żeby zrewanżować się za przegraną. Przewidywał to trener Warriors, Don Nelson, który w wywiadzie dla jednej z amerykańskich stacji radiowych powiedział, że jego zawodnicy w drugim meczu... nie mają żadnych szans na zwycięstwo, bo Mavs po prostu na to nie pozwolą.
I tak też się stało. Choć Warriors wcale tanio skóry nie sprzedali. Do przerwy podopieczni Dona Nelsona toczyli z Mavs wyrównany bój i przegrywali tylko dwoma punktami. W trzeciej kwarcie Dallas podkręciło jednak obroty i odskoczyło Golden State na 13 punktów. Warriors, którzy w ostatniej kwartcie musieli grać bez swoich gwiazdorów, Barona Davisa i Stephena Jacksona ("spadli" za faule) nie dali już rady wrócić do meczu. W potyczkach między Mavs i Warriors mamy więc remis 1:1.
Najlepszym strzelcem Dallas był tego wieczora Jason Terry. Playmaker Mavs zapisał na swoim koncie 28 punktów (11/16 za 2). Sekundowali mu Dirk Nowitzki (23 pkt., 7 zbiórek) i Josh Howard (22 pkt., 11 zbiórek, 5 przechwytów).

Słodkiego smaku zemsty za porażkę w pierwszym meczu posmakowali też koszykarze San Antonio Spurs. "Ostrogi" nie dały szans Denver Nuggets, wygrywając 97:88.

Wygraną w pierwszym meczu dał "Bryłkom" duet Carmelo Anthony-Allen Iverson. Spurs nie mogli znaleźć odpowiedzi na ten snajperski tandem, grożący rzutem tak z obwodu, jak i spod kosza. W meczu numer dwa ta dwójka znów była najskuteczniejsza w swoim zespole. Ale o punkty musieli się solidnie napracować, bo Spurs utrudniali im życie, jak się dało. I przyniosło to efekt. Anthony rzucił co prawda 26 punktów, ale na bardzo słabej skuteczności (8/21 z gry). Jeszcze gorzej wypadł Iverson - 20 punktów przy skuteczności 9/25.
Spurs prowadzili wyraźnie już od pierwszej kwarty. Do przerwy ekipa Grega Popovicha wygrywała 49:41. W trzeciej ćwiartce meczu San Antonio powiększyło przewagę do 14 punktów. W ostatniej części meczu rozluźnione wysokim prowadzeniem "Ostrogi" zaczęły grać z mniejszą determinacją i Denver zdołało odrobić część strat. Gdy jednak Nuggets zbliżyli się bardzo, Spurs - za sprawą skutecznego Manu Ginobiliego - sprężyli się i wyblili "Bryłkom" z głowy marzenia o zwycięstwie.

W ostatnim środowym meczu, Cleveland Cavaliers pokonali Washington Wizards 109:102. Cavs prowadzą w rywalizacji 2:0.

Wizards grają bez swoich "najgorętszych" strzelb, Gilberta Arenasa i Carona Butlera. Obaj zawodnicy leczą kontuzję i mają szansę na powrót do gry dopiero w następnej rundzie playoff. Może się jednak zdarzyć, że nie zdążą. Cavs, korzystając z osłabienia Wizards, wygrywają 2:0 i są na dobrej drodze do awansu.

Losy spotkania rozstrzygnęły się w trzeciej kwarcie. Do przerwy Cavs prowadzili, ale niezbyt wysoko, bo tylko trzema punktami. Po wznowieniu gry odskoczyli jednak "Czarodziejom" na 12 punktów i nie dali sobie wydrzeć wygranej.
Najlepszym strzelcem Cleveland był w tym meczu tradycyjnie LeBron James. L-BJ zdobył 27 punktów, dorzucił też 8 zbiórek i 7 asyst. Ojcem zwycięstwa Cavs był jednak Drew Gooden. Skrzydłowy Cleveland zapisał na swoim koncie 24 punkty, zdominował też grę na desce, zbierając 14 piłek z tablicy. To dzięki twardej grze Goodena na deskach, Cavs zdominowali ten element gry. Cleveland miało w tym meczu aż 56 zbiórek, przy 38 Wizards. W ekipie "Czarodziei" najlepiej spisał się skrzydłowy Antawn Jamison, zdobywca 31 punktów i 10 zbiórek.