Polacy wygrali turniej w Szombathely

2007-12-03

Polacy pokonali Finlandię 3:0 (25:20, 25:18, 27:25) w finale turnieju kwalifikacyjnego w Szombathely. Teraz czeka nas starcie kontynentalne w Izmirze.

Przed rozpoczęciem finału obie ekipy w nim uczestniczące wiedziały, że awans do zawodów w Turcji mają zapewniony. Przełożyło się to na dość luźne podejście i grę bez presji, zarówno Polaków jak i Finów.

Mecz lepiej zaczęli "Suomi" i nieznacznie prowadzili. Na obie przerwy techniczne schodzili jednak przegrywając, gdyż wśród "biało-czerwonych" świetnie spisywał się Grzegorz Szymański, co rusz nękając rywali poteżnymi atakami. Pod koniec seta gracze Raula Lozano prowadzili już bardzo wyraźnie, ale wtedy przyszedł moment rozluźnienia. Ostatecznie set dla naszych po kończącym ataku Michała Winiarskiego.

Drugi set rozpoczął się bardzo wyrównaną walką, jednak z czasem wicemistrzowie świata osiągnęli znaczną przewagę, a na drugą przerwę techniczną schodzili prowadząc aż 16:10. Polacy przewagi nie tracili, zatem szkoleniowiec Finów pogodził się z przegraną w tym starciu i wpuścił na parkiet młodych graczy. To sprawiło, iż bardziej doświadczeni "biało-czerwoni" zwyciężyli 25:18.

Trzeci set zapowiadał się jako koszmar naszych, gdyż po dobrym początku zaczęliśmy popełniać proste błędy i oddawać inicjatywę "Suomi". Gracze Mauro Beruto doskonale to wykorzystali i pod koniec seta prowadzili już 21:13. Partia wydawała się przegrana. Wicemistrzowie świata wzięli się jednak do roboty i ostatecznie zwyciężyli 27:25, a w całym spotkaniu 3:0. Rewanż za porażkę w ME w pełni się zatem udał. Teraz czeka nas walka o Pekin na parkietach Turcji. Wierzymy, że zwycięska.

Polska - Finlandia 3:0 (25:20, 25:18, 27:25)

Finlandia: Esko1, Heikkinen 4, Kunnari 4, Mikko Oivanen 17, Sammelvuo 12, Shumov 3, Kangasniemi (libero) oraz Hietanen 4, Matti Oivanen, Olli 1, Ojansivu, Sitala 3

Polska: Winiarski 16, Żygadło, Pliński 6, Grzyb 3, Świderski 10, Szymański 15, Ignaczak (libero) oraz Gruszka, Bąkiewicz.