Polak wicemistrzem świata w kolarstwie torowym

2006-04-14

5 lat miłośnicy kolarstwa torowego czekali na medal zdobyty podczas ważnej imprezy sportowej. Rafał Ratajczyk z częstochowskiej grupy MBK-Cycles-Scout zdobył wczoraj srebrny medal w wyścigu punktowym podczas mistrzostw świata w Bordeaux. Pierwsze miejsce zajął Peres Schep (Holandia), a trzecie Białorusin Wasilij Kiryjenka.

23- letni Polak otrzymał trzy punkty za zajęcie drugiego miejsca na 30. rundzie, i po pięć - za zwycięstwa na rundach 80., 120. i 150. Schep zdobył w sumie 13 punktów więcej.

Wczorajszy medal jest 13-tym w historii w MŚ. W 2001 w Antwerpii brąz zdobył Grzegorz Rejner, który jest obecnie trenerem kadry. Ratajczyk ma na swoim koncie kilka sukcesów. W 2004 roku został mistrzem Europy w wyścigu ze startu wspólnego do lat 23. W tym roku zajął 1. miejsce w Pucharze Świata w scratchu w Manchesterze i w Sydney, a w klasyfikacji generalnej PŚ w scratchu był drugi.

Drużyna sprinterów zajęła szóste miejsce. Magdalena Sara uplasowała się na 16 pozycji w wyścigu na 500 metrów ze startu zatrzymanego. Wynik 36,005 jest o trzy dziesiąte sekundy gorszy od jej rekordu życiowego.
Dziś we Francji wystartuje pięcioro Polaków: Kwiatkowski i Zieliński w keirinie, Sara w eliminacjach sprintu, Janik w wyścigu punktowym i Schmidt na 1 km ze startu zatrzymanego.