Polska w finałach Mistrzostw Europy!

2007-06-17

W rewanżowym meczu eliminacji do Mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn reprezentacja Polski pokonała w Kielcach Holandię 41:27 (19:15). Tym samym nasi wicemistrzowie świata, którzy również w pierwszym meczu odnieśli wysokie zwycięstwo, zagrają w styczniowych ME w Norwegii.

Polacy przed spotkaniem zapowiadali pełną koncentrację, mimo iż przy różnicy klas między obiema ekipami awans był raczej formalnością. Sam mecz zaczął się od dosyć wolnego tempa i słabej gry naszych szczypiornistów. Holendrzy są jednak drużyną od nas słabszą, więc nie potrafili wykorzystać rozluźnienia podopiecznych Bogdana Wenty. Wynik zatem balansował w granicach remisu. W końcówce pierwszej odsłony przyśpieszyliśmy i na przerwę schodziliśmy z czterobramkowym prowadzeniem.

Drugą połowę można nazwać mianem "radosnego szczypiorniaka". Obie drużyny niezbyt przykładały się do obrony, za to chętnie atakowały i wykorzystywały wzajemne błędy. Z minuty na minutę Holendrzy tracili siły, a Polacy, mający wyrównaną ławkę, powiększali przewagę. Ostatecznie spotkanie zakończyło się zdecydowanym zwycięstwem wicemistrzów świata 41:27, a licznie przybyli na ten mecz kibice mogli razem z naszym graczami wiwatować awans.

W polskim zespole na wyróżnienie zasłużyli Karol Bielecki i Bartosz Jurecki - zdobywcy siedmiu bramek. Dobrze grały też nasze skrzydła, szczególnie Tłuczyński z Kuchczyńskim. Wygrana cieszy, ale jeszcze bardziej cieszą systematyczne postępy naszych szczypiornistów. Jeszcze rok temu tacy rywale jak Holendrzy byli dla nas partnerem równorzędnym, dziś nawet przy mniejszym zaangażowaniu ograliśmy ich zdecydowanie. Za to gratulacje należą się naszym graczom, ale także - a może przede wszystkim -  trenerowi Bogdanowi Wencie.

Polska - Holandia 41:27 (19:15)