Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Przed nami XIV Letnie Igrzyska Paraolimpijskie

2012-08-28

Londyn ponownie będzie miał okazję ugościć sportowców z całego świata. Publiczność nie zawiedzie - do tej pory sprzedano ponad 2 mln biletów, a organizatorzy prognozują, że sprzedadzą jeszcze 400 tysięcy.

W 20 konkurencjach paraolimpiskich weźmie udział łącznie 4200 sportowców ze 166 krajów. Polskę reprezentować będzie 101 sportowców, a na uroczystości otwarcia chorążym polskiej ekipy będzie lekkoatletka klubu Start Szczecin Renata Chilewska. Zawodniczka ma na swoim koncie już sześć medali paraolimpiskich w pchnięciu kulą, rzucie: oszczepem i dyskiem (1992, 2004, 2008).

Polacy z igrzysk w Pekinie przywieźli 30 medali, a z Aten 54. W stolicy Chin nasza kadra liczyła 91 osób, w Atenach już 104. Prawie taka sama liczba reprezentantów zagości w Londynie, dlatego liczymy na podobny zysk medalowy!

Tegoroczna Paraolimpiada już teraz pobiła parę rekordów. W igrzyskach weźmie udział największa jak do tej pory liczba kobiet. W 18 dyscyplinach wystartuje ich 1513, a to dwa razy więcej niż podczas igrzysk w Barcelonie. Rekordowa jest również liczba trasmisji telewizyjnych i radiowych, jakie zostaną przeprowadzone z imprezy. Aż 100 krajów przekaże relacje z Paraolimpiady, w tym kraje takie jak Mongolia czy Pakistan. W tym gronie nie ma niestety Polski. Podejście naszego państwa do Igrzysk Paraolimpijskich ogólnie nie zachwyca. Ostatnio Ministerstwo Sportu obcięło wydatki na sport dla niepełnosprawnych o połowę. A przecież sport znaczy dla nich dużo więcej niż możemy sobie wyobrazić. Niepełnosprawni sportowcy życie bez sportu określają jako zwykłą wegetację. Jednak ministerstwo uznało, że cięcia są konieczne, nawet kosztem gorszego przygotowania naszych paraolimpijczyków do igrzysk.

Letnie Igrzyska Paraolimpijskie rozpoczną się 29 sierpnia na Stadionie Olimpijskim, gdzie będzie miała miejsce ceremonia otwarcia, a zakończą się koncertem Rihanny i Coldplay 9 września.

ao

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama