Puchar Narodów Afryki: Grupa A rozstrzygnięta

2013-01-28

Wszystkie mecze grupy A zostały już rozegrane. Do ćwierćfinału Pucharu Narodów Afryki awansowała Republika Południowej Afryki i Republika Zielonego Przylądka.

Do ostatniej minuty nie wiadomo było komu uda się awansować. Równolegle były rozgrywane mecze pomiędzy RPA a Marokiem oraz Angolą i Republiką Zielonego Przylądka. W przerwie obu spotkań to Maroko było bliżej przejścia do następnej rundy. Debiutant w Pucharze Narodów Afryki przegrywał 1:0 po bramce samobójczej Nando. Ten sam wynik był w drugim meczu, z tym że to Maroko prowadziło.

W 71. minucie RPA wyrównała po bramce Mahlangu. 10 minut później remis zrobił się również w drugim spotkaniu. Gola zdobył Varela i to jego drużyna w tym momencie wychodziła z grupy. Ich radość nie mogła trwać jednak długo. Minutę później ponownie na prowadzenie po strzale Hafidiego wyszło Maroko. Ich obrona popełniła po raz kolejny błąd i znowu był remis - na 2:2 wyrównał Sangweni. Mimo straty gola, fani Maroka mieli powody do radości, bo to ich drużyna miała awansować, dzięki lepszemu bilansowi zdobytych bramek.

Losy awansu rozstrzygnęły się w ostatniej minucie meczów. Reprezentacja Republiki Zielonego Przylądka nie poddała i do samego końca walczyła o korzystny wynik. Udało im się tego dokonać w 90 minucie. Gola zdobył Heldon, a Maroko nie potrafiło już w żaden sposób odpowiedzieć na to trafienie. Nie pokonali ponownie bramkarza RPA Khune'a i tym samym odpadli z turnieju.

Reprezentacja RPA zagra w ćwierćfinale z drugim zespołem grupy B, a Republika Zielonego Przylądka z pierwszym zespołem tej samej grupy.