Puchar UEFA: zwycięstwo GKS, remis Groclinu

2007-07-20

W czwartek rozegrano pierwsze mecze 1. rundy eliminacji Pucharu UEFA. Na boisku pojawilły się również polskie drużyny. Lepiej powiodło się PGE GKS Bełchatów. Drużyna Oresta Lenczyka w swoim debiucie na europejskich boiskach pokonała Ameri Tibilisi 2:0. Druga polska ekipa w Pucharze UEFA, Groclin Grodzisk, zremisowała 0:0 z azerskim MKT Araz.

Do historii GKS Bełchatów przeszedł obrońca Dariusz Pietrasiak. Oba gole bełchatowian w pierwszym meczu europejskich pucharów były jego dziełem. Pietrasiak przejdzie więc do annałów zespołu jako zdobywca pierwszych, historycznych bramek GKS na boiskach Europy.

Pierwszego gola Pietrasiak strzelił w 51. minucie. Obrońca GKS przymierzył w woleja po dośrodkowaniu Tomasza Wróbla i nie dał szans bramkarzowi gości. Drugi raz piłkarz GKS wpisał się na listę strzelców w 83. minucie. Tym razem Pietrasiak skorzystał z dobrego dośrodkowania Pawła Strąka z rzutu wolnego i pokonał Kwaczakię z bliskiej odległości.

GKS mógł wygrać to spotkanie bardziej okazale, ale dobre sytuacje pod bramką rywala zmarnowali Carlos Costly i Maciej Kowalczyk. Również Ameri kilka razy groźnie atakowała. Blisko pokonania Piotra Lecha byli Gotsiridze i Tatanashvili. Skończyło się jednak na strachu i pierwszy mecz GKS w europejskich pucharach zakończył się pewnym zwycięstwem bełchatowian.

Rewanżowe spotkanie odbędzie się 2 sierpnia.

PGE GKS - Ameri 2:0 (0:0)

Gole:
Pietrasiak (51., 83.).

PGE GKS: Lech - Kowalczyk, Cecot, Pietrasiak, Stolarczyk - Wróbel (88. Marciniak), Strąk, Jarzębowski, Popek - Rachwał - Costly (81. Ujek).

Ameri: Kvachakhia - Didava, Davitnidze (90. Kobauri), Khvadagiani, Chikviladze Ż - Dolidze (76. Shalamberiidze), Dobrovolski, Bolkvadze, Jeladze - Gotsiridze, Davitashvili (62. Tatanashvili).

Zółte kartki: Jarzębowski (GKS) - Chikvalidze, Davitnidze, Khvadagiani. (Ameri).
Sędziował: Tony Chapron (Francja).
Widzów: 4 tys.

GKS Bełchatów może być pewny awansu do następnej rundy. Takiej pewności nie mają zaś piłkarze Groclinu Grodzisk Wielkopolski. Podopieczni Jacka Zielińskiego zremisowali 0:0 z azerskim MKT Araz Imiszili i sprawa awansu jest ciągle otwarta.

Groclin miał w tym meczu dwie świetne sytuacje. W 51. Adrian Sikora trafił w słupek, a w 69. minucie strzał Piotra Piechniaka wybił z linii bramkowej jeden z obrońców. Pomocnik Groclinu po chwili dobijał swój strzał, ale nie udało mu się pokonać Kowaliowa.

MKT Araz również miał szansę na zdobycie bramki. W 35. minucie w sytuacji sam na sam z Przyrowski znalazł się Anatolij Dorosz. Znany dobrze polskim kibicom piłkarz (grał m.in. w Legii Warszawa i Koronie Kielce) nie zdobył jednak bramki.

Bezbramkowy remis sprawia, że w rewanżu za dwa tygodnie gra będzie toczyła się pełną parą. W lepszej sytuacji wydaje się być Groclin, który ma lepszych piłkarzy i będzie grał przed własną publicznością. Obrońcy Pucharu Polski powinni więc strzelić choć jedną bramkę i zapewnić sobie grę w kolejnej rundzie Pucharu UEFA.

MKT Araz Imiszli - Groclin Grodzisk Wlkp. 0:0

MKT Araz: Kowaliow - Gaszimow, Wistaliuk, Poładow (77. Dżabarow) - A. Mamiedow (64. Izmaiłow), Danajew, K. Mamiedow (83. Kulijew), Bariszew, Junusoglu - Abbasow, Doros.
Groclin: Przyrowski - Lazarevski, Kumbev, Kozioł, Telichowski - Sokołowski, Muszalik (60. Majewski), Jodłowiec (59. Piechniak), Lato - Sikora, Ivanovski (68. Kłodawski).

Żółta kartka: Błażej Telichowski (Groclin).