Puchar ULEB: Anwil wreszcie zwycięski

2006-11-30

Anwil Włocławek pokonał łotewski BK Ventspils 87:84 w meczu 5. kolejki Pucharu ULEB. Włocławianie odnieśli swoje pierwsze zwycięstwo w tegorocznych rozgrywkach.

Mecz we włocławskiej Hali Mistrzów można określić jako niezłą strzelaninę. Oba zespoły zaliczyły aż 29 celnych rzutów za trzy (Anwil 14, Łotysze 15)! Z tej strzelanki zwycięsko wyszli włocławianie. Ich sukces jest tym większy, że grali bez niedawno pozyskanego środkowego Otisa Hilla, który czeka na list czystości ze swojego poprzedniego klubu, KK Split. We włocławskiej ekipie brakowało też Marlona Parmera, z którym klub pożegnał się po zaledwie jednym występie.

Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 19:22 dla Ventspils. Goście z Łotwy w tej części gry "odpalili" aż 6 rzutów za 3, w pewnym momencie prowadzili już 19:10. Anwil zdołał jednak nieco zmniejszyć dystans. Za to druga kwarta to pokaz gry włocławian. Anwil rzucił aż 22 punkty, raz po raz nękając gości kontrami. Równie efektownie włocławianie zaprezentowali się w defensywie, mocną obroną wytrącili Ventspils jego najważniejszy atut - rzuty za trzy - i pozwolili rywalom zdobyć w tej cześci gry tylko 9 punktów. Pierwsza połowa meczu skończyła się rezultatem 39:31 dla gospodarzy.

Ventspils nie złożyło jednak broni i po wznowieniu gry zabrało się za odrabianie strat. Łotysze grali bardzo skutecznie, prowadzeni przez byłego gracza Anwilu Dusana Jelicia i DaLrona Johnsona i szybko odrobili straty. W III kwarcie rzucili aż 29 punktów, dzięku czemu objęli prowadzenie 60:58.

W ostatniej części gry górą był już Anwil. W pewnym momencie włocławianie prowadzili już 10 punktami
i choć goście z Ventspils zerwali się do odrabiania strat i zmniejszyli przewagę gospodarzy do jednego punktu, to włocławianie nie dali sobie wydrzeć zwycięstwa, pod koniec meczu ponownie odskakując na bezpieczny dystans. W ostatnich sekundach dwa rzuty wolne wykorzystał Andrzej Pluta, ustalając wynik spotkania na 87:84.

Anwil Włocławek - BK Ventspils 87:84 (19:22, 20:9, 19:29, 29:24)

Anwil: Pluta 23 (4), Białek 14 (3), Dicekl 13 (3), Grudziński 11 (1), Hajric 8, Soskic 6 (2), Wołoszyn 6 (1), Jahovics 4, Pelkic 1, Otasevic 1.

BK Ventspils: Jelić 20 (3), Shannon 18 (2), Vitols 14 (4), Johnson 13 (2), Helmanis 10 (3), Love 7 (1), Vairogs 2, Veselovs 0, Gabrans 0, Laksa 0, Vaikulis 0.