Rosja - Macedonia 71:69

2009-09-16

Po wyrównanym spotkaniu Rosja pokonała BJRM 71:69 i awansowała do ćwierćfinału w Katowicach. Rosjan do zwycięstwa poprowadził Mozgov, który rzucił 25 punktów i miał 11 zbiórek.

Obydwie ekipy zaczęły spotkanie nastawione przede wszystkim na obronę i z bardzo słabą skutecznością w ofensywie. W pierwszej kwarcie Rosja trafiała zaledwie co czwarty swój rzut, a jej najlepszym zawodnikiem znowu był Timofey Mozgov, który miał już po tej części spotkania 7 punktów i cztery zbiórki - wszystkie w ataku.

Na pięć minut do końca pierwszej połowy po akcjach McCarty'ego, Mozgova i Vorontsevicha Rosja wyszła na ośmiopunktowe prowadzenie. Gracze Blatta znaleźli łatwy sposób na zdobywanie punktów. Wszystkie piłki kierowali do zawodników stojących pod samym koszem. W ten sposób w dwóch kwartach zdobyli aż 28 z 33 swoich punktów. Pozostałe 5 oczek dorzucili z rzutów wolnych.

BJRM dobrze broniła na obwodzie, ale zupełnie nie radziła sobie z podkoszowymi Rosji. Pero Antić dwukrotnie wracał do obrony tak wolno, że Rosjanie zdążyli już zakończyć swoją akcję. BJRM trafiała jednak rzuty z dystansu, dzięki czemu niwelowała straty. Znowu dobry mecz rozgrywał weteran Vrbica Stefanov, zdobywca 10 punktów i 2 asyst w pierwszej połowie.

Rosja zaczęła grać trochę lepiej po zmianie na pozycji rozgrywającego. David Blatt nie był zadowolony z postawy Sergeya Bykova i postanowił dać szansę Antonowi Ponkrashonovi, który w krótkim czasie aż pięciokrotnie asystował. Szczególnie dobrze rozumiał się z Mozgovem, który nie zwalniał tempa i po pierwszej połowie miał już 15 punktów zapisanych w swoich statystykach.

Po rzutach Tasovskiego i Gechevskiego w trzeciej części meczu zawodnicy Arsica wyszli na prowadzenie 40:37. Rosja zawodziła w rzutach zza linii 6,25 m - do tej pory nie trafiła ani razu na aż dziesięć prób.

Spotkanie wyrównało się, bo w ekipie rosyjskiej zawodzili liderzy - McCarty i Monya. BJRM także nie grała zbyt dobrze, ale niezła postawa w rzutach zza łuku ciągle dawała im szansę na zwycięstwo w tym meczu.

Na siedem minut do końca dwie świetne akcje rozegrał Todor Gechevski. Najpierw rzucił trójkę, a w kolejnej sytuacji przy rzucie spod kosza był faulowany przez McCarty'ego. Gechevski trafił wolnego i dzięki temu BJRM prowadziła 57:53.

Na trzydzieści sekund do końca role się jednak odwróciły - po rzutach wolnych Ponkrashova, to Rosja prowadziła pięcioma punktami - 68:63. Po akcji 2+1 Anticia było jednak już tylko 69:68. Po kolejnych wolnych, BJRM miała jeszcze szansę na doprowadzenie do dogrywki. Na 6 sekund do końca stratę popełnił Ponkrashov, ale Dimitar Mirakovski nie trafił za dwa.

Rosja, mimo bardzo słabo wykonywanych rzutów z dystansu, potrafiła pokonać rywala. Ich taktyka, opierająca się na rzutach spod kosza, sprawdziła się. BJRM musi jechać do domu, a zawodnicy Blatta w Bydgoszczy nie zaznali goryczy porażki.

Rosja - Macedonia 71:69 (14:10, 19:19, 16:20, 22:20)

Rosja: Timofiej Mozgow 25, Anton Ponkraszow 10, Andriej Woroncewicz 10, Kelly Mc Carthy 9, Siergiej Bykow 8, Siergiej Monia 4, Witalij Fridzon 3, Nikita Kurbanow 2, Aleksiej Zozulin 0.

Macedonia: Pero Antic 19, Vrbica Stefanov 16, Todor Gechevski 16, Jeremiah Massey 8, Damjan Stojanovski 7, Dime Tasovski 2, Dymitar Mirakovski 1, Riste Stefanov 0, Darko Sokolov 0, Predrag Smardziski 0.