Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Rugby - chuligańska gra dla dżentelmenów

2006-05-20
 „Piłka nożna to gra dżentelmenów uprawiana przez chuliganów, podczas gdy rugby jest grą chuligańską uprawianą przez dżentelmenów."

7 kwietnia 1823 w Rugby- miejscowości położonej niedaleko Birmingham w środkowej Anglii- uczniowie gimnazjum rozgrywali mecz piłki nożnej. Wynik remisowy utrzymywał się bardzo długo. Nagle jeden z zawodników- William Webb Eblis złapał piłkę pod pachę, przebiegł z nią boisko i umieścił w bramce przeciwnej drużyny. Tak zaczęła się historia dyscypliny nazwanej później rugby.

Eblisa spotkało wiele nieprzyjemności za złamanie regulaminu gry w piłkę nożną. Szybko jednak podchwycono jego pomysł, a jego nazwisko znalazło się na tablicy szkoły, do której należało słynne boisko. W Anglii powstało wiele drużyn trenujących nowy sport. Odpowiednią piłkę z pęcherza, o owalnym kształcie a w środku wypełnioną słomą stworzył William Gilbert. Jego zakład znajdował się naprzeciwko gimnazjum w Rugby. Dziś to jedna z najpopularniejszych firm produkujących sprzęt potrzebny do gry.

Pierwsze kluby angielskie powstały w latach 60. XIX w.: w 1886 w Blackheat, rok później w Richmond. W 1866 po raz pierwszy ukazały się wydrukowane przepisy gry, opracowane przez L.J. Matona. Do tego czasu szkoły wprowadzały własne zasady.

Pierwszy oficjalny mecz międzypaństwowy miał miejsce w 1871 w Edynburgu. Szkocja pokonała Anglię 8:3.

Rugby stało się popularne nie tylko w Anglii, Irlandii, Szkocji i Walii, ale także we Francji, Australii i Nowej Zelandii. W 1985 powstały w Anglii dwie formy gry. W ramach Rugby League rywalizują zespoły 13-osobowe, a w Rugby Union- piętnastoosobowe. Druga wersja jest o wiele popularniejsza. Od 1900 jest to sport olimpijski. Na igrzyskach w Paryżu, na których zadebiutował, Francuzi pokonali Niemców 25:16. W 1934 powstała Międzynarodowa Amatorska Federacja Rugby (FIRA).

Rugby w Polsce

Podobno pierwszym Polakiem, który grał w rugby był syn Henryka Sienkiewicza. Nie jest to jednak tak pewne, jak fakt, że głównym inicjatorem rugby w Polsce był Francuz Louis Amblert, pracujący w Warszawie profesor języków obcych. To on założył w Warszawie klub „Orzeł Biały”. Pierwszy oficjalny mecz rozegrano w 1922. Dwie drużyny wydzielone z zawodników tego klubu podzielone zostały na „białych” i „czarnych”. Zainteresowanie rugby nie było duże i kilka lat później sport ten w Polsce właściwie zaniknął. Zupełnie inaczej rzecz się miała na świecie, gdzie zdobywał coraz więcej zwolenników.

14 grudnia 1955 Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury zarządzeniem numer 121 wprowadził rugby jako oficjalną dyscyplinę sportu. W 1956 r. sprowadzono do Polski czeskiego szkoleniowca Alfonsa Zeda, który w Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie szkolił nowych instruktorów. W 1957 Polska została przyjęta do FIRA. Pierwsze kluby powstały w Gdańsku, Warszawie, Bytomiu, Poznaniu i Łodzi. Pierwszym Mistrzem Polski został klub AZS- AWF Warszawa. Pierwszym prezesem Polskiego Związku Rugby został Władysław Trybus.

24 sierpnia 1958 r. Polska wygrała w Łodzi z NRD 9:8. Mecz obejrzało 3000 widzów. Trenerem był Marian Bondarowicz.

Imprezy rugby

Najważniejszą imprezą rugby na świecie jest rozgrywany co 4 lata Puchar Świata, a w Europie coroczny Turniej 6 Narodów (Anglia, Francja, Irlandia, Szkocja, Walia, Włochy). Do czołówki należą także takie kraje jak RPA, Nowa Zelandia i Australia.


Najpopularniejsze imprezy światowe:


Puchar świata
Puchar 6 Narodów
Puchar 3 Narodów
Heineken Cup
Super 14
IRB Sevens
U21

W Polsce rozgrywki można podzielić na takie kategorie jak:


I liga
II liga
Mistrzostwa Polski juniorów
Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (mistrzostwa Polski kadetów)
Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików
turnieje dzieci i młodzieży

 


zdjęcia: bbc.co.uk

Podziękowania dla Pana Macieja Powały-Niedźwieckiego, Kierownika Wyszkolenia Polskiego Związku Rugby za korektę tekstu.

Małgorzata Węglarz
gosia@dlastudenta.pl

Dodaj do:
 • Wykop
 • Flaker
 • Elefanta
 • Gwar
 • Delicious
 • Facebook
 • StumbleUpon
 • Technorati
 • Google
 • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

 • wrocek [0]Wszystko fajnie, tylko dlaczego we Wrocku rugby praktycznie nie istnieje?

  2009-11-25, 16:26:59
  rakby
 • porażka [0]nie eblis tylko ellis. zresztą to bardziej legenda niż fakt dotyczący powstania rugby. nie można napisać za australia, nz i rpa "też" należą do czołówki tylko są czołówką i to ostro grzmocącą europę z...

  2008-12-15, 10:25:03
  SZYMON
Zobacz wszystkie wypowiedzi
video
FB dlaMaturzysty.pl reklama