Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Sędziowie PLFA przeciw białaczce

2011-03-10

Sędziowie Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego (PLFA) łączą siły z Fundacją DKMS przeciwko wspólnemu rywalowi – białaczce. Akcja społeczna "Rzuć Flagę Białaczce", promująca aktywną walkę z chorobą, która nie musi okazać się śmiertelna, potrwa przez cały ligowy sezon 2011. Oprócz internetu, obejmie 25 miast w całej Polsce, w których swe mecze rozgrywa 30 drużyn z trzech lig futbolowych.

W futbolu amerykańskim popełniony na boisku faul zazwyczaj nie powoduje natychmiastowego przerwania gry, więc po to, by mieć świadomość, że w konkretnym miejscu zostało popełnione przewinienie, sędzia rzuca na murawę charakterystyczną, żółtą flagę. Choć sezon 2011 rozpocznie się dopiero na początku kwietnia, arbitrzy PLFA już rzucili pierwszą flagę - białaczce.

 

- Na boisku niesportowe zachowanie zawsze jest karane, a białaczka na pewno nie gra "sportowo" - tłumaczy Krzysztof Walentynowicz, przewodniczący Wydziału Sędziowskiego Polskiego Związku Futbolu Amerykańskiego.  – Jako sędziowie, staramy się przede wszystkim unikać eskalacji zbędnych emocji i niepotrzebnego karania. Dlatego będziemy przekonywać, by jak najwięcej osób dołączyło do banku potencjalnych dawców szpiku, żeby podobnie jak emocje zawodników dało się powstrzymać białaczkę. By zwrot "masz białaczkę" nie był równoznaczny wyrokowi śmierci - dodaje Walentynowicz.

- Jestem niezwykle dumny z postawy naszej organizacji sędziowskiej. Działania Wydziału Sędziowskiego w walce z białaczką mają swoje źródło w najszczerszej, bezinteresownej chęci pomocy w walce z tą okrutną chorobą - mówi Jędrzej Stęszewski, prezes Polskiej Ligi Futbolu Amerykańskiego.

- Propozycja współpracy ze strony Wydziału Sędziowskiego PZFA pozwoli nam dotrzeć do grupy docelowej, o bardzo dużym potencjale jeśli chodzi o kandydatów na dawców szpiku. Głęboko wierzę w to, że kibice sportu pełnego wielkich emocji okażą się ludźmi o wielkich sercach, a ich bezinteresowne wsparcie pomoże uratować niejedno życie – zaznacza Joanna Mejner z Fundacji DKMS.

Wydział Sędziowski PZFA jest pierwszą organizacją sędziowską nie tylko w Polsce, ale i na świecie, która jest inicjatorem tego typu akcji. Arbitrzy zaczną od siebie, oddając próbki materiału genetycznego na przedsezonowym szkoleniu. Do banku dawców będzie mógł dołączyć każdy – począwszy od trenerów i zawodników, poprzez kibiców i każdego, kto trafi na wybrane mecze ligowe, na których pojawią się odpowiednio oznakowane punkty Fundacji DKMS. W trakcie sezonu informacje na temat akcji oraz działań, dotyczących walki z białaczką, będzie można usłyszeć na wszystkich stadionach PLFA.

Bieżące informacje na temat akcji, a także m.in. odpowiedzi na pytania, nasuwające się potencjalnym dawcom szpiku, można znaleźć na stronie http://www.rzucflage.pl.

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama