Serbia - Wielka Brytania 77:59

2009-09-10
 Wielka Brytania nie może zaliczyć debiutu na EuroBaskecie do udanych. W ostatnim meczu fazy grupowej ekipa Chrisa Finach przegrała z Serbią 59 – 77 i jedzie do domu! Serbowie dzięki zwycięstwu zajęli drugie miejsce w grupie C i w kolejnej rundzie zagrają z Polską, Turcją i Serbią.

Po świetnym meczu przeciwko Hiszpanii i słabym przeciwko Słowenii, ponownie z dobrej strony pokazał się Nenad Krstić. Środkowy Oklahoma City Thunder zdobył w całym meczu 17 punktów i dodał do tego cztery zbiórki. Wyróżnił się także Milenko Tepić, autor również 17 punktów i trzech zbiórek.

Wielka Brytania rozpoczęła to spotkanie od prowadzania 7:2 w drugiej minucie meczu, jednak od tego momentu inicjatywę przejęła ekipa Serbii. Prowadzona przez świetnego tego dnia Milenko Tepicia odrobiła pięć punktów straty i pod koniec pierwszej kwarty prowadziła już 19:9.Serbia wygrywała już 21:12 na początku drugiej kwarty, jednak Brytyjczycy zaczęli zmniejszać różnicę punktową do rywala. W trzy minuty tej części meczu zdobyli osiem punktów, tracąc zaledwie jeden z linii rzutów wolnych i było tylko 22:20 dla drużyny trenera Dusana Ivkovicia.

Serbowie jednak ponownie wrócili do gry. Mimo, że grali na tragicznej skuteczności z dystansu (2/12 do przerwy), to nadrabiali spod kosza. Pod koniec pierwszej części meczu prowadzili już 37:25 i byli na dobrej drodze do kolejnego zwycięstwa. Koszykarze Dusana Ivkovicia mieli dużą przewagę pod obiema tablicami, co objawiało się w klasyfikacji zbiórek. W całym meczu zebrali  dziewięć piłek więcej od rywali. Wśród Brytyjczyków na pochwałę zasługiwali tylko Nate Reinking i Pops Mensah-Bonsu, którzy niemal w pojedynkę toczyli bój z Serbią, łącznie rzucając rywalowi 37 punktów.

To było jednak za mało, aby nawiązać wyrównaną walkę, z pogromcą reprezentacji Hiszpanii. Przez cały czas utrzymywała się przewaga ponad 10 oczek i tak też było na początku ostatniej kwarty, kiedy to Serbia prowadziła już 61:46. Losów spotkania Brytyjczycy już nie odmienili i przegrali ostatecznie 59:77.Była to trzecia porażka tej drużyny w EuroBaskecie i z zerowym dorobkiem odpadają z turnieju.

Serbia - Wielka Brytania 77:59 (21:12, 18:17, 19:15, 19:13)

Serbia: Nenad Krstic 17, Milenko Tepic 17, Milos Teodosic 11, Uros Tripkovic 7, Kosta Perovic 7, Novica Velickovic 7, Nemanja Bjelica 5, Bojan Popovic 3, Stefan Markovic 2, Milan Macvan 1, Ivan Paunic 0.

W. Brytania: Nate Reinking 21, Pops Mensah-Bonsu 16, Robert Archibald 9, Andrew Sullivan 4, Mike Lenzly 3, Jarett Hart 2, Flinder Boyd 2, Andrew Betts 1, Kieron Achara 1, Joel Freeland 0.