Sezon 2007/2008 PŚ w skokach dobiegł końca

2008-03-17

W ostatnim z konkursów w skokach narciarskich, rozgrywanym w Planicy, niekwestionowanym zwycięzcą został Austriak Gregor Schlierenzauer. Młodemu skoczkowi nie wystarczyło jednak punktów w ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata i zajął 2. pozycję.

‘Kryształowa Kula’ przypadła w udziale jego rodakowi, Thomasowi Morgensternowi, który w sezonie 2007/2008 zaprezentował się najlepiej. Austriak, znany z silnego wybijania się z progu i dobrego stylu podczas lądowania, wielokrotnie stawał na podium. Morgenstern swoją doskonałą formą zapewnił sobie zwycięstwo w ogólnej klasyfikacji Pucharu Świata na kilka konkursów przed zakończeniem sezonu. Brązowy medalista Mistrzostw Świata w Sapporo udowodnił swoją ‘wielkość’ już na początku narciarskich zmagań. Wygrał bowiem sześć pierwszych konkursów, czym potwierdził mistrzowską formę. Ponadto to właśnie Morgenstern wygrał aż 10 z rozegranych konkursów.

I choć w Planicy nie było go nawet w pierwszej dziesiątce, w ostatecznym rezultacie Austriak zdobył w sumie 1794 p., co dało mu dużą przewagę nad drugim w końcowej klasyfikacji Pucharu, Gregorem Schlierenzauerem.Schlierenzauera nazwać można ‘objawieniem’ tego sezonu. Rozpoczął sportowe zmagania mając na swoim koncie głównie trofea z zawodów juniorów. Obecnie oprócz mistrzostwa świata w lotach narciarskich, do swoich sukcesów doliczyć może także drugie miejsce w generalnej klasyfikacji pucharowej. I z pewnością, do swojego sportowego dorobku, osiemnastoletni skoczek jeszcze wiele dołoży.

Obok Austriaków, na podium wieńczącym zakończenie sezonu, znalazł się Fin Janne Ahonen, który pomimo niemłodego wieku udowodnił, że jest znakomitym zawodnikiem.

Dla polskich reprezentantów zmagania sportowe 2007/2008 nie należały do najbardziej udanych. Nasz najlepszy skoczek, Adam Małysz, czterokrotny zdobywca ‘Kryształowej Kuli’, w generalnej klasyfikacji znalazł się dopiero na 12. miejscu. Kamil Stoch zajął 30. pozycję, a pozostali Polacy, Stefan Hula i Marcin Bachleda, znaleźli się daleko w tyle na 72. i 75. miejscu.