Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Słynny angielski dziennikarz zachwycony Polską

2012-07-02

- Miałem podsumować mocne i słabe strony EURO 2012 w Polsce, musicie mi jednak wybaczyć, ponieważ będę raczej nudny - moje opinia jest zdecydowanie pozytywna - powiedział Patrick Barclay, angielski dziennikarz piszący w swojej karierze dla The Guardian, The Times i Daily Mail, który uczestniczył dotąd w 16 dużych imprezach sportowych. Patrick Barclay był gościem specjalnym konferencji prasowej w Krajowym Centrum Medialnym.

- Dziękuję wam i gratuluję tego wielkiego osiągnięcia, która poprawiło wizerunek Polski - mówił Patrick Barclay. - Widziałem wiele podobnych wydarzeń sportowych. Większość moich znajomych dziennikarzy twierdziło, że nie da się pobić Mistrzostw Świata w 2006 r. w Niemczech. EURO 2012 w Polsce bardzo mi przypomina tamtą imprezę pod względem organizacji i atmosfery - komplementował angielski dziennikarz,

W swoim wystąpieniu podkreślał przyjazną atmosferę i ogromną otwartość Polaków. Wymienił także zalety organizacji EURO 2012 w Polsce z punktu widzenia dziennikarza: dobrą jakość telekomunikacji, profesjonalne wyposażenie centrów medialnych, hotele, transport i zarządzanie ruchem. - Bez sprawnych łączy telekomunikacyjnych nie wyślesz swojej relacji do redakcji. Nie da się obejrzeć meczu, jeśli nie możesz na niego dotrzeć - mówił Patrick Barclay.

Nawiązując do niesławnego filmu BBC o Polsce, powiedział:  - Ludzie przyjechali tutaj i wrócili do domu, nawet bez plastra na palcu. Ten program nie tylko obraził Polaków i Ukraińców, lecz także jest powodem do wstydu dla brytyjskich mediów, które ja również reprezentuję. Standardy dziennikarskie w niektórych krajach pogorszyły się, niestety dotyczy to również Wielkiej Brytanii. Mam nadzieję, że ten epizod nas czegoś nauczy. Zobaczyliśmy, jak bardzo ten program był nieprawdziwy, a wielu Anglików wróciło do kraju z bardzo pozytywnym obrazem Polski i Polaków.

- Widziałem na polskich ulicach wiele par o różnym kolorze skóry, spacerujących jak wszyscy inni. Miałem ochotę zrobić im zdjęcie i wysłać do Sola Campbella - dodał Patrick Barclay.

Pytany przez dziennikarzy, czy poleciłby swoim znajomym Polskę, jako miejsce na spędzenie urlopu, dziennikarz odpowiedział:  - Jest wiele miejsc na świecie, do których możesz pojechać z żoną lub mężem na rocznicę ślubu lub weekend. Możesz jechać do Paryża, Rzymu, Nowego Jorku, Budapesztu. Dzisiaj Warszawa dołączyła do tego grona. To wspaniałe miasto.

- Podobnie Gdańsk. Gdy tam pojedziesz i zobaczysz żurawie stoczniowe, wrócisz myślami do czasów Solidarności i momentalnie uświadomisz sobie, że to historyczne miejsce, w którym tak wiele się zmieniło. Poza tym polskie jedzenie jest bardzo dobre - podkreślał się Patrick Barclay.

Źródło: SIZ PAP

Fot. The Telegraph

GALERIA ZDJĘĆ: Hiszpania - Włochy 4:0 (32)
Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
video
FB dlaMaturzysty.pl reklama