Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Sukcesy Adama Nawałki. Przypominamy, czego dokonał

2018-07-03

3 lipca 2018 ogłoszono, że Adam Nawałka przestanie być selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Po nieudanym Mundialu w Rosji przyszedł czas na zmiany, o czym poinformował Prezes PZPN - Zbigniew Boniek. Choć ostatnie tygodnie dla naszych piłkarzy i sztabu szkoleniowego były raczej przykre, to jednak nie można zapominać o dokonaniach trenera Nawałki. Przypominamy sukcesy kadry pod jego przywództwem!

Adam NawałkaNowi piłkarze i nowa gra

Można nie lubić introwertycznego podejścia do mediów i braku otwartości trenera Nawałki, ale nie można mu odmówić, że z piłkarzami szybko znalazł wspólny język. Reprezentację obejmował po Waldemarze Fornaliku w momencie, kiedy tej szło po prostu fatalnie. Gdy 1 listopada 2013 obejmował stery selekcjonera, Polacy przegrywali w piłkę nożną z większością przeciwników, zajmując 75. miejsce w rankingu FIFA. Adam Nawałka przeprowadził swoją selekcję, zatrudnił swoich konsultantów i pomocników i z czasem wybrał kadrę z wieloma nowymi zawodnikami, która potrafiła awansować na dwie wielkie piłkarskie imprezy z rzędu, grając miejscami w iście porywającym stylu. Solidna obrona i atak skupiony wokół Roberta Lewandowskiego (został kapitanem) były naszą wizytówką.

Historyczny awans w rankingu FIFA

Najgorszym miejscem jakie zajmowała kadra za kadencji Nawałki to 78. Jednak z czasem, głównie dzięki eliminacjom i Euro 2016 we Francji, Polska znalazła się na 5. miejscu! To rekord w historii polskiego futbolu. Choć ranking FIFA nie oddaje realnych umiejętności i mocy danego zespołu, to jednak dobrze pokazuje skalę postępu, jakiego polska piłka nożna dokonała pod wodzą selekcjonera Adama Nawałki.

Awans na Euro i na Mundial

Kadra Nawałki awansowała na dwie wielkie imprezy. Na Euro 2016 zaprezentowała się znakomicie, dochodząc do ćwierćfinału i odpadając dopiero po rzutach karnych z Portugalią, późniejszym triumfatorem całych rozgrywek. Potem ta sama grupa zawodników wywalczyła awans na Mistrzostwa Świata w Rosji. Tam jednak, po kiepskiej grze, nawet nie wyszła z grupy.

Trener, który wygrał z Niemcami

11 października 2014 roku, w trakcie eliminacji do Euro 2016, Polska wygrała z Niemcami 2:0, po golach Arkadiusza Milika i Sebastiana Mili. Było to historyczne, pierwsze zwycięstwo "naszych" z Niemcami w piłce nożnej. Niemcy, którzy byli w tym czasie mistrzami świata, polegli w starciu ze świetnie zorganizowaną kadrą Adama Nawałki.

Po nieudanym Mundialu 2018 widać, że w reprezentacji coś się wypaliło, a zmiany są konieczne. Selekcjonerem będzie ktoś inny, a jak potoczą się dalsze, trenerskie losy Adama Nawałki dowiemy się za jakiś czas...

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama