Znajdujesz si w og鏊nopolskim wydaniu.

Superpuchar dla Wis造

2009-09-28

Koszykarki Lotosu Gdynia nie zdoby造 Superpucharu Polski. W Lublinie gdynianki uleg造 Wi郵e Can Pack Krak闚 47:65 i pierwsze trofeum, kt鏎e w tym sezonie by這 do zdobycia pojecha這 pod Wawel.

Podopieczne Jacka Winnickiego nie by造 faworytkami tego meczu. Do Lublina Lotos pojecha w 9 osobowym sk豉dzie, w kt鏎ym by豉 tylko jedna zawodniczka zagraniczna - Ivana Matovic. W domu zosta造 kontuzjowane Emilija Podrug i El瘺ieta Mukosiej a australijska rozgrywaj帷a Erin Phillips do陰czy do zespo逝 w najbli窺zy poniedzia貫k.

Pocz徠ek meczu zaskoczy niemal wszystkich obserwator闚. Zaskoczy te trener Jacek Winnicki, kt鏎y przy ustalaniu pierwszej pi徠ki pomin掖 Ivan Matovic. Pi徠ka Pawlak, Tomia這wicz, Sosnowska, Leciejewska i Jujka zaskakuj帷o dobrze radzi豉 sobie z do鈍iadczonymi zawodniczkami Wis造. Fenomenalnie gra豉 zw豉szcza Magdalena Leciejewska, kt鏎a ju po pi璚iu minutach mia豉 na swoim koncie 7 punkt闚 i 5 zbi鏎ek, w tym 4 w ataku. Wi郵aczki na pocz徠ku mia造 problemy ze skuteczno軼i i w efekcie w 6 minucie by這 9:2 dla Lotosu. Krakowianki zdo豉造 si jednak otrz御n望 i za spraw 鈍ietnie graj帷ego duetu Liron Cohen - Ewelina Kobryn, odrabia造 straty. Ta pierwsza znakomicie kierowa豉 gr zespo逝, co chwil popisuj帷 si 鈍ietnymi asystami do Kobryn. 字odkowa Wis造 raz za razem ogrywa豉 Mart Jujk. Gdynianki utrzymywa造 przewag dzi瘯i rzutom za trzy punkty (Sosnowska, Pawlak) i w efekcie po pierwszej kwarcie prowadzi造 17:15. Wyr闚nana walka trwa豉 do 17 minuty, kiedy to po kolejnej „tr鎩ce" Pawlak by這 29:27 dla mistrzy Polski. Jak si p騧niej okaza這 by這 to ostatnie prowadzenie gdy雟kiego zespo逝. Za chwil za trzy punkty trafi豉 Kobryn (asysta Cohen) a wynik pierwszej po這wy na 32:29 dla Wis造 ustali豉 Marta Fernandez.

Po zmianie stron wi郵aczki stopniowo powi瘯sza造 przewag. Tempa nie zwalnia豉 Kobryn, kt鏎a raz za razem znajdowa豉 drog do gdy雟kiego kosza, rz康zi豉 te pod tablicami. Gdynianki nie by造 te w stanie skutecznie ograniczy poczyna Liron Cohen, kt鏎a co chwil znakomicie dogrywa豉 pi趾i kole瘸nkom. Gdy w 26 minucie, przy stanie 41:36 dla Wis造, czwarty faul pope軟i豉 Leciejewska wiadomo by這, 瞠 gdynianki b璠 mia造 ogromny problem z wygraniem tego meczu. One same chyba te straci造 w to wiar, gdy w czwartej kwarcie zupe軟ie odda造 pole rywalkom. Do嗆 powiedzie, 瞠 od 34 minuty ju do ko鎍a meczu zawodniczki Lotosu nie zdoby造 punkt闚 z gry. Dopiero w ostatnich sekundach 2 rzuty wolne wykorzysta豉 Marta Dobrowolska.

Pierwszy mecz w tym sezonie zatem za nami, powod闚 do zadowolenia nie ma, ale chyba te nie ma powod闚 do wielkich zmartwie. Jak na ten sk豉d, kt鏎ym obecnie dysponuje trener Winnicki, jego zesp馧 zaprezentowa si przyzwoicie. Trzeba jednak przyzna, 瞠 Wis豉 r闚nie zagra豉 bez dw鏂h zawodniczek z WNBA, niemniej na chwil obecn krakowianki s o wiele mocniejsze kadrowo. Cohen, Fernandez, Wielebnowska, Kobryn, Majewska (dawniej Pa趾a), Zohnova to zawodniczki klasy europejskiej. W zespole z Gdyni jedynie Leciejewska, Pawlak i Matovic regularnie graj na wysokim szczeblu.

Teraz trzeba szybko zregenerowa si造, gdy ju w niedziel Lotos Gdynia inauguruje sezon Ford Germaz Ekstraklasy. Gdynianki w Pruszkowie zagraj z miejscowym Liderem. Pocz徠ek meczu zaplanowano na godzin 13:00.

Lotos Gdynia - Wis豉 Can Pack Krak闚 47:65 (17:15, 12:17, 10:15, 8:18)

Lotos: Leciejewska 17, Pawlak 12, Sosnowska 8, Matovic 7, Dobrowolska 2, Jujka 1, Kaczmarska 0, Tomia這wicz 0, Miazga 0.

Wis豉: Kobryn 34, Wielebnowska 10, Cohen 7, Zohnova 5, Majewska 4, Fernandez 2, Gburczyk 2, Gajdosz 1, Skorek 0, Kotnis 0, Ku豉ga 0.