Znajdujesz siê w ogólnopolskim wydaniu.

Superpuchar dla Wis³y

2009-09-28

Koszykarki Lotosu Gdynia nie zdoby³y Superpucharu Polski. W Lublinie gdynianki uleg³y Wi¶le Can Pack Kraków 47:65 i pierwsze trofeum, które w tym sezonie by³o do zdobycia pojecha³o pod Wawel.

Podopieczne Jacka Winnickiego nie by³y faworytkami tego meczu. Do Lublina Lotos pojecha³ w 9 osobowym sk³adzie, w którym by³a tylko jedna zawodniczka zagraniczna - Ivana Matovic. W domu zosta³y kontuzjowane Emilija Podrug i El¿bieta Mukosiej a australijska rozgrywaj±ca Erin Phillips do³±czy do zespo³u w najbli¿szy poniedzia³ek.

Pocz±tek meczu zaskoczy³ niemal wszystkich obserwatorów. Zaskoczy³ te¿ trener Jacek Winnicki, który przy ustalaniu pierwszej pi±tki pomin±³ Ivanê Matovic. Pi±tka Pawlak, Tomia³owicz, Sosnowska, Leciejewska i Jujka zaskakuj±co dobrze radzi³a sobie z do¶wiadczonymi zawodniczkami Wis³y. Fenomenalnie gra³a zw³aszcza Magdalena Leciejewska, która ju¿ po piêciu minutach mia³a na swoim koncie 7 punktów i 5 zbiórek, w tym 4 w ataku. Wi¶laczki na pocz±tku mia³y problemy ze skuteczno¶ci± i w efekcie w 6 minucie by³o 9:2 dla Lotosu. Krakowianki zdo³a³y siê jednak otrz±sn±æ i za spraw± ¶wietnie graj±cego duetu Liron Cohen - Ewelina Kobryn, odrabia³y straty. Ta pierwsza znakomicie kierowa³a gr± zespo³u, co chwilê popisuj±c siê ¶wietnymi asystami do Kobryn. ¦rodkowa Wis³y raz za razem ogrywa³a Martê Jujkê. Gdynianki utrzymywa³y przewagê dziêki rzutom za trzy punkty (Sosnowska, Pawlak) i w efekcie po pierwszej kwarcie prowadzi³y 17:15. Wyrównana walka trwa³a do 17 minuty, kiedy to po kolejnej „trójce" Pawlak by³o 29:27 dla mistrzyñ Polski. Jak siê pó¼niej okaza³o by³o to ostatnie prowadzenie gdyñskiego zespo³u. Za chwilê za trzy punkty trafi³a Kobryn (asysta Cohen) a wynik pierwszej po³owy na 32:29 dla Wis³y ustali³a Marta Fernandez.

Po zmianie stron wi¶laczki stopniowo powiêksza³y przewagê. Tempa nie zwalnia³a Kobryn, która raz za razem znajdowa³a drogê do gdyñskiego kosza, rz±dzi³a te¿ pod tablicami. Gdynianki nie by³y te¿ w stanie skutecznie ograniczyæ poczynañ Liron Cohen, która co chwilê znakomicie dogrywa³a pi³ki kole¿ankom. Gdy w 26 minucie, przy stanie 41:36 dla Wis³y, czwarty faul pope³ni³a Leciejewska wiadomo by³o, ¿e gdynianki bêd± mia³y ogromny problem z wygraniem tego meczu. One same chyba te¿ straci³y w to wiarê, gdy¿ w czwartej kwarcie zupe³nie odda³y pole rywalkom. Do¶æ powiedzieæ, ¿e od 34 minuty ju¿ do koñca meczu zawodniczki Lotosu nie zdoby³y punktów z gry. Dopiero w ostatnich sekundach 2 rzuty wolne wykorzysta³a Marta Dobrowolska.

Pierwszy mecz w tym sezonie zatem za nami, powodów do zadowolenia nie ma, ale chyba te¿ nie ma powodów do wielkich zmartwieñ. Jak na ten sk³ad, którym obecnie dysponuje trener Winnicki, jego zespó³ zaprezentowa³ siê przyzwoicie. Trzeba jednak przyznaæ, ¿e Wis³a równie¿ zagra³a bez dwóch zawodniczek z WNBA, niemniej na chwilê obecn± krakowianki s± o wiele mocniejsze kadrowo. Cohen, Fernandez, Wielebnowska, Kobryn, Majewska (dawniej Pa³ka), Zohnova to zawodniczki klasy europejskiej. W zespole z Gdyni jedynie Leciejewska, Pawlak i Matovic regularnie graj± na wysokim szczeblu.

Teraz trzeba szybko zregenerowaæ si³y, gdy¿ ju¿ w niedzielê Lotos Gdynia inauguruje sezon Ford Germaz Ekstraklasy. Gdynianki w Pruszkowie zagraj± z miejscowym Liderem. Pocz±tek meczu zaplanowano na godzinê 13:00.

Lotos Gdynia - Wis³a Can Pack Kraków 47:65 (17:15, 12:17, 10:15, 8:18)

Lotos: Leciejewska 17, Pawlak 12, Sosnowska 8, Matovic 7, Dobrowolska 2, Jujka 1, Kaczmarska 0, Tomia³owicz 0, Miazga 0.

Wis³a: Kobryn 34, Wielebnowska 10, Cohen 7, Zohnova 5, Majewska 4, Fernandez 2, Gburczyk 2, Gajdosz 1, Skorek 0, Kotnis 0, Ku³aga 0.