Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Szykują się duże zmiany w Lotto Ekstraklasie od sezonu 2019/2020

2018-02-16

Zapowiadają się duże zmiany w systemie rozgrywek najwyższej ligi piłkarskiej w Polsce. Plany dotyczące reform zostały już przedstawione zarządowi PZPN-u przez Radę Nadzorczą Ekstraklasy S.A. Zmiany miałyby wejść w życie od sezonu 2019/2020, obejmując m.in. likwidację podziału punktów w tabeli w rundzie finałowej, zaostrzenie przyznawania licencji oraz zwiększenie liczby spadkowiczów z Lotto Ekstraklasy.

Wzrośnie ilość spadkowiczów

Głównym założeniem reformy w Lotto Ekstraklasie jest zwiększenie ilości drużyn, które na koniec sezonu będą spadać do niższej ligi. W tej sytuacji zdecydowano się na 3 zespoły, które umożliwią też klubom z 1. ligi awans z trzeciego miejsca w tabeli.

Ilość drużyn taka sama

Liczba zespołów występujących w Lotto Ekstraklasie nie ulegnie zmianie, mimo wcześniejszych pomysłów dołączenia dwóch drużyn do ligi. Uznano, że takie działenie nie doda jakości piłkarskiej w polskim sporcie.

Zlikwidowanie podziału punktów

Do tej pory Lotto Ekstraklasa rozgrywana była w systemie ESA-37. Oznacza to, że po zakończeniu 30. kolejki dzielono drużyny na grupę mistrzowską i spadkową, odejmując dodatkowo wszystkim zespołom połowę punktów. W ten sposób odbywało się jeszcze dodatkowych 7 meczów więcej. Ta forma gry pozostanie dalej od sezonu 2019/2020, ale z likwidacją podziału punktowego.

Przyznawanie licencji

Od sezonu 2019/2020 zostanie zaostrzone przyznawanie licencji zespołom, które występują w Lotto Ekstraklasie. Warunkiem do gry stanie się posiadanie własnego stadionu, w pełni przygotowanego do organizowania meczów. Będzie liczyć się głównie infrastruktura oraz fakt, czy obiekt posiada podgrzewaną płytę na murawę.

Zaproponowane przez Radę Nadzorczą Ekstraklasy S.A. zmiany czekają jeszcze na akceptację. Jeśli do tego dojdzie, zostaną one wprowadzone od sezonu 2019/2020.

PW

Źródło: Sport.pl

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama