Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Tomasz Sikora zakończył karierę

2012-03-25

Najlepszy polski biathlonista w historii, Tomasz Sikora zakończył dzisiaj karierę sportową. Najważniejsze osiągnięcia 38-latka to zdobycie wicemistrzostwa olimpijskiego oraz tytułu mistrza i wicemistrza świata.

Sikora decyzję o zawieszeniu karabina na kołku podjął po dzisiejszym biegu pościgowym na Mistrzostwach Polski, który zakończył się oczywiście jego zwycięstwem.

Lista osiągnięć Sikory przez ponad 20 lat kariery przedstawia się imponująco - aż pięć razy brał udział w igrzyskach olimpijskich, a w Turynie w 2006 roku zanotował swój największy sukces - w biegu na 15 km ze startu wspólnego zdobył srebrny medal, przegrywając złoto z Niemcem Michaelem Greisem zaledwie o jedno pudło. Był także mistrzem świata (w 1995 roku we włoskiej Anterselvie wygrał indywidualny bieg na 20 km), wicemistrzem (w 2004 roku w Oberhofie) oraz brązowym medalistą tych zawodów (bieg drużynowy w 1997 roku).

Sikora wygrywał także zawody biathlonowego Pucharu Świata - w sezonie 2008/2009 zajął drugą lokatę w klasyfikacji końcowej, przegrywając jedynie z legendą tego sportu - Norwegiem Ole Einarem Bjoerndalenem. W imprezach tego cyklu pierwsze miejsce zajmował 5 razy.

My zawsze uważaliśmy Sikorę za jednego z najbardziej niedocenianych polskich sportowców - w pojedynkę wypromował ten mało popularny, ale niezwykle widowiskowy sport i przez wiele lat nigdy nie schodził poniżej swojego solidnego poziomu. Pamiętamy, jak po zdobyciu medalu na igrzyskach w Turynie ze łzami w oczach mówił, że zapewnił nim sobie normalne życie po zakończeniu kariery (każdy medalista olimpijski pobiera specjalną emeryturę, a Sikora przecież przez pewien czas w ogóle nie mógł znaleźć sponsora, aby mógł reprezentować Polskę). Nie był nigdy postacią, która porywałaby tłumy i za którą jeździliby ludzie tak jak na Adama Małysza, ale już wiemy, że będzie brakować nam tych zimowych niedzielnych popołudni. Było wiadomo, że na Eurosporcie poleci biathlon, a my będziemy oglądać go z wypiekami na twarzy, bo mamy tam Polaka i to dobrego! Panie Tomaszu, za te wszystkie emocje, które nam pan dostarczył - dziękujemy!

PRZYPOMNIJ SOBIE, JAK TOMASZ SIKORA ZDOBYWAŁ SREBRNY MEDAL NA IGRZYSKACH W TURYNIE

JUR

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama