Triumf zawodników The North Face

2010-08-30

Zawodnicy The North Face zdominowali pierwszą dziesiątkę jednego z najważniejszych w Europie biegów terenowych The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc, który zakończył się w miniony weekend (29.08) we francuskim Chamonix. Pierwsze miejsce zajął Brytyjczyk Jaz Bragg, przed Mike'iem Wolfem z USA i hiszpanem Zigorem Iturrieta Ruizem.

Ekstremalne warunki pogodowe oraz troska o bezpieczeństwo biegaczy zmusiły organizatorów do przerwania 166 km wyścigu The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc w piątek, 27 sierpnia, w miejscowości Les Contamines zaledwie 31 km od startu w Chamonix. Poprawa pogody pozwoliła jednak na wznowienie biegu następnego dnia. Drugi start The North Face Ultra-Trail du Mont Blanc odbył się we włoskim Courmayeur w sobotę, 28 sierpnia, o godzinie 10:00. Na starcie wyścigu na dystansie 88 km, prowadzącym orginalną trasą UTMB na odcinku z Courmayeur do Chamonix, stanęło 1 238 biegaczy.

Zawodnicy The North Face zdominowali pierwszą dziesiątkę. Wśród mężczyzn najlepszy okazał się młody Brytyjczyk Jez Bragg (29 l.), który pokonał trasą w czasie 10h:30m:37s. Ze stratą 7 min na metę przybył inny zawodnik The North Face - Amerykanin Mkie Wolfe. Hiszpański biegacz Zigor Iturrieta Ruiz zajął trzecie miejsce.

Jez, którego kariera ultra-maratończyka rozpoczęła się w 2004 roku, powiedział: „Emocje wywołane wstrzymaniem biegu tuż po jego starcie sprawiły, że zwycięztwo jest dla mnie jeszcze bardziej znaczące. Jestem szczęśliwy, że ciężka praca i specjalny trening pod UTMB opłaciły się. Błoto i deszcz, które towarzyszyły nam na trasie były wyzwaniem, na które byłem dobrze przygotowany."

Wśród kobiet najlepsza okazała się Elizabeth „Lizzy" Hawker (UK), która ukończyła trasę w czasie 11h:47m:30s. Jest to trzecie zwycięztwo w UTMB tej wszechstronnej zawodniczki - wcześniej stawała na najwyższym miejscu na podium w 2005 i 2008 roku. W sobotę wyprzedzila drugą na mecie Nere Martinez Urrozola (ESP) o całą godzinę. Zrelaksowana Lizzy skomentowała po biegu: „Przede wszystkim chciałabym podziękować organizatorom, innym biegaczom, wolontariuszom i kibicom, którzy bez względu na pogodę wspierali nas nawet wysoko w górach. To oni wszyscy sprawiają, że UTMB jest tak niesamowitym wydarzeniem."

W pierwszej dziesiątece znalazły się jeszcze dwie zawodniczki teamu The North Face - Fernanda Maciel (BRA) zajęła 4. miejsce, a Helen Cospilich (USA) została sklasyfikowana jako 7.  Ponadto debiutująca w towarzyszącym UTMB biegu Courmayeur - Champex - Chamonix (CCC) Kami Semick (USA) zajęła bardzo dobre trzecie miejsce, przekraczając metę tuż po północy w 14h:56m:02s od startu.