US Open zakończony!

2012-09-11

Zakończył się wielkoszlemowy turniej US Open rozgrywany w Nowym Jorku. W tegorocznej edycji najlepsi okazali się Serena Williams i Andy Murray.

Amerykanka pokonała w finale liderkę światowego rankingu WTA Białorusinkę Wiktorię Azarenkę 6:2, 2:6, 7:5. Jest to jej czwarte zwycięstwo na nowojorskich kortach (1999, 2002, 2008).

W pierwszym secie Serena pokazała tenis, z jakim nie jest w stanie poradzić sobie żadna z grających obecnie tenisistek. Bezbłędna gra i wspaniałe dokładne uderzenia, a dodatkowo serwis niemożliwy do odebrania. Wszystko wyglądało tak, jak w finale Igrzysk Olimpijskich w Londynie w meczu z Rosjanką Marią Szarapową. Jednak tak samo się nie zakończyło. Pojawiło się rozluźnienie i Williams zaczęła popełniać masę błędów, dzieki czemu grająca dobrze i równo Azarenka wygrała drugiego seta. Trzeci set to zacięta walka Amerykanki (z rywalką i z samą sobą) i ostateczne zwycięstwo po wzlotach i upadkach. Zwycięswo, mimo popełnienia 45 niewymuszonych błędów.

Jest to 15. wygrana Amerykanki w turnieju wielkoszlemowym. Rok temu również doszła do finału US Open, lecz przegrała go z Australijką Samanthą Stosur. W rankingu WTA pozostanie na czwartym miejscu.

Ogromny życiowy sukces odniósł Szkot Andy Murray. Pierwszy raz w karierze udało mu się zwyciężyć w Wielkim Szlemie. W finale pokonał byłego lidera światowego rankingu ATP Novaka Djokovicia. Ostatnim Brytyjczykiem, który zdołał wygrać turniej wielkoszlemowy był Fred Perry (1936).

Szkot wygrał pierwszego, zaciętego seta, zakończonego tie-breakiem aż 12-10. Wspaniale zaczął drugiego seta, w którym wygrywał już 4:0. Jednak przy stanie 5:3 pozwolił Serbowi przełamać swój serwis i za chwilę było już 5:5. Ostatecznie udało mu się wygrać tego seta, przełamując serwis Djokovicia w ostatnim gemie. Kolejne dwa sety bez problemu wygrał Serb, ale już w ostatnim lepszy był Szkot. Końcowy wynik meczu to 7:6 (12-10), 7:5, 2:6, 3:6, 6:2 dla triumfatora turnieju.

W deblu pań najlepsza okazała się włoska para Sara Errani i Roberta Vinci, najlepsi w deblu męskim byli bracia Braynowie, a w podwójnen grze mieszanej Brazylijczyk Bruno Soares i Rosjanka Jekaterina Makarova.