Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Usain Bolt znów królem sprintu!

2012-08-05

Znowu to zrobił! Usain Bolt po raz kolejny najlepszy na dystansie 100 m, bijąc przy okazji rekord olimpijski!

Wielu wątpiło w formę Bolta przed igrzyskami w Londynie i oczekiwało jego porażki w najbardziej widowiskowej lekkoatletycznej konkurencji igrzysk. Pretendentów do zajęcia tronu było wielu - największym z nich był młodszy rodak i kolega z treningów Bolta, Yohan Blake który w tym roku już raz pokonał mistrza. Dobrą formę sygnalizowali też Amerykanie - Tyson Gay i Justin Gatlin. Wszystkie te nazwiska razem dawały nadzieję, że w niedzielę wieczorem będziemy świadkami niesamowitych emocji.

W półfinałach najlepszy czas wykręcił Gatlin (9,82), ale Bolt szybko ukrócił dyskusje o jego rzekomo słabej formie, kiedy jak w swoich najsłynniejszych biegach ewidentnie zwolnił na ostatnich metrach, a i tak uzyskał trzeci czas kwalifikacji (9,87).

Finał to już wojna nerwów. Po raz kolejny nie wytrzymał jej były rekordzista świata Asafa Powell, który po przebiegnięciu 70 m ukończył bieg z wyraźną kontuzją. Ze startu najlepiej wyszli Gatlin oraz Gay i przez chwilę wydawało się, że możemy być świadkami sensacji. Tylko się wydawało. Bolt po 30 metrach złapał swój regularny rytm i ogromnymi susami wysforował się na zdecydowane prowadzenie, którego nie oddał już do końca. Czas: 9,63! Rekordu świata nie było, ale na osłodę pozostał nowy rekord olimpijski. Drugie miejsce zajął Blake, który prześcignął Amerykanów, ale swojego kolegę starał się dogonić już bezskutecznie. Udało mu się wyrównać rekord życiowy czasem 9,75. Brąz przypadł Gatlinowi, który przebiegł setkę w czasie 9,79. Poziom olimpijskiego finału był fenomenalny - aż siedmiu sprinterów zeszło poniżej 10 sekund, a gdyby nie kontuzja Powella tę barierę przekroczyliby wszyscy zawodnicy.

MscTorZawodnikKrajCzas reakcjiCzasUwagi
1 7 Usain Bolt Jamajka 0.165 9.63 OR
2 5 Yohan Blake Jamajka 0.179 9.75 =PB
3 6 Justin Gatlin USA 0.178 9.79 PB
4 4 Tyson Gay USA 0.145 9.80 SB
5 8 Ryan Bailey USA 0.176 9.88 =PB
6 9 Churandy Martina Holandia 0.139 9.94  
7 2 Richard Thompson Trynidad i Tobago 0.160 9.98  
8 3 Asafa Powell Jamajka 0.155 11.99  

OR = rekord olimpijski
PB = rekord życiowy
SB = najlepszy wynik w sezonie

JUR

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama