Wimbledon: sensacyjna porażka Nadala w I rundzie

2013-06-26

Największą niespodziankę na początku turnieju sprawił Belg Steve Darcis, który w trzech setach pokonał Rafaela Nadala. W kolejnej rundzie zagra z Łukaszem Kubotem, który wygrał z Igorem Andriejewem 6:1, 7:5, 6:2.

Hiszpan, który ma za sobą świetną passę na kortach ziemnych, odpadł już pierwszego dnia w Londynie. Kolejny raz słabo zaprezentował się podczas Wimbledonu. Przed rokiem przegrał w rundzie drugiej z Czechem Lukaszem Rosolem. Wtedy porażkę tłumaczono kontuzją kolana, która uniemożliwiła mu grę przez kilka następnych miesięcy. W tym roku jego słaby występ można usprawiedliwić jedynie nieograniem na trawie. Nadal nie wystąpił na żadnym turnieju przygotowującym do Wimbledonu, ale decyzję o rezygnacji z występów w Queens czy innych turniejach podjął już sam zawodnik.

Świetnie spisali się za to polscy zawodnicy. Agnieszka Radwańska bez najmniejszych problemów pokonała Yvonne Meusburger z Austrii, oddając jej jedynie dwa gemy. Po wygranym 6:1, 6:1 meczu Polka spotka się w kolejnej fazie z Francuską Mathilde Johansson. Jej młodsza siostra, Urszula, nie miała już tak łatwej przeprawy, ale wyszła z pojedynku obronną ręką. Jej rywalką była Amerykanka Mallory Burdette. Pierwszy set był niezwykle zacięty, mimo że początkowo Radwańska prowadziła już 3:0. Zakończył się tie-breakiem, który Polka wygrała do 3. W następnej partii dała się przełamać Amerykance przy stanie 4:4, przez co przegrała tę odsłnę. Decydujący set Urszula wygrała pewnie. Całe spotkanie zakończyło się wynikiem 7:6 (7:3), 4:6, 6:2. W drugiej rundzie ponownie zagra z amerykańska tenisistką - tym razem z Alison Riske.

Dobrze zaprezentował się także Michał Przysiężny. Zacięty był jedynie drugi set, który zakończył się tie-breakiem, wygranym przez Polaka 8:6. Perfekcyjna była partia trzecia, w której zawodnik z Głogowa rozgromił Niemca Philippa Petzschner do 0. Mecz zakończył się wynikiem 6:3, 7:6 (8:6), 6:0. W drugiej rundzie na Polaka czeka Kevin Anderson z RPA, który na wimbledońskim kortach rozstawiony jest z numerem 23.

Jerzy Janowicz natomiast łatwo wygrał z młodym Brytyjczykiem Kylem Edmundem 6:2, 6:2, 6:4. W kolejnej rundzie zmierzy się z Radkiem Stepankiem z Czech.

Oprócz porażki Nadala zaskoczeniem było odpadnięcie rozstawionego z numerem 11. Stanislasa Wawrinki. Szwajcar przegrał 4:6, 5:7, 3:6 z dawnym mistrzem z Australii, przeżywającym drugą młodość, Lleytonem Hewittem.

Mocno napracować musiała się Maria Szarapowa. Rosjanka zacięcie broniła się, aby nie przegrać pierwszego seta. Francuska z serbskimi korzeniami Kristina Mladenović doprowadziła do tie-breaka i niewiele brakowało, aby go wygrała. Szarapowa wyszła z opresji i zwyciężyła 7:6 (7:5), 6:3.

Z turniejem pożegnała się Sara Errani, która przegrała z Moniką Puig 6:3, 6:2. Cieszyć się mogą gospodarze, gdyż ich reprezentantka młoda Laura Robson pokonała 6:3, 6:4 rozstawioną z numerem 10. Rosjankę Marię Kirilenko.