Wisła Can-Pack odpadła z Euroligi

2008-02-09
prezentacja Wisły

W piątkowy wieczór wiślacka hala przy ulicy Reymonta 22 pękała w szwach. Wypełnione po brzegi trybuny, już na pół godziny przed rozpoczęciem meczu dawały do zrozumienia, iż jest to mecz sezonu dla drużyny Wisły Can-Pack Kraków, która w 1/8 finału Euroligi podejmowała turecki zespół Fenerbahce. Całotygodniowa mobilizacja kibiców dała efekt w postaci nadkompletu widzów.

Od pierwszych sekund spotkania, kibice Białej Gwiazdy chóralnymi śpiewami wspomagali swoje koszykarki. Mimo agresywnej obrony Turczynek na całej długości parkietu, Wisła nie odstępowała na krok rywalek. Genialna postawa Jeleny Skerovic pozwoliła Wiśle wygrać pierwszą połowę. Czarnogórka zdobyła aż szesnaście punktów(4x3pkt.) w pierwszych dwudziestu minutach, co było prawie połową całej zdobyczy gospodyń.

Po przerwie, dzięki celnym rzutom za trzy w najważniejszych momentach gry, w wykonaniu  Anny De Forge Wisła cały czas minimalnie prowadziła. Niestety nie do zatrzymania tego dnia była Cappie Pondexter(aktualna mistrzyni WNBA i MVP spotkania finałowego-przyp. red.), której wejścia pod kosz niszczyły obronę gospodyń. Kuriozalna decyzja sędziego na kilka minut przed końcem spotkania, spowodowała, iż Wisła miała już tylko iluzoryczne szanse na wygranie meczu. Arbiter główny uznał, że Skerovic popełniła błąd połowy przy wprowadzaniu piłki z autu. Decyzja ta wyprowadziła z równowagi zawodniczki oraz kibiców Wisły Kraków. Mimo starań podopiecznych Tomasza Herkta Wisła przegrała to spotkanie i zakończyła tegoroczny udział w Eurolidze.

Jak zwykle ze świetnej strony pokazali się kibice Białej Gwiazdy, którzy dopingowali swoją ukochaną drużynę nawet gdy zawodniczki zeszły już do szatni. Na to spotkanie sympatycy Wisły przygotowali efektowną oprawę z baloników w klubowych barwach, którymi machali w trakcie hymnu. Na pomeczowej konferencji trenerzy obu klubów wypowiadali się o kibicach gospodyń w samych superlatywach.

Trener Fenerbahce, Zafer Kalaycioglu: - "Przede wszystkim muszę podkreślić, że jestem pod wrażeniem miejscowej publiczności. Myślę, że wszyscy w Krakowie powinni być dumni z tych fanów."

Trener Wisły Can-Pack, Tomasz Herkt: - "Również rozpocznę od tego, że jesteśmy wszyscy pod wrażeniem dopingu. Szkoda tylko, że nie podziękowaliśmy kibicom zwycięstwem. Po pierwszym meczu dziennikarze pytali mnie o „kocioł turecki", ja myślę, że prawdziwy kocioł to był dzisiaj przy Reymonta."

Wisła Can-Pack Kraków - Fenerbahce Stambuł 59:67 (14:16, 20:17, 11:9, 14:25)

Wisła Can-Pack: Jelena Skerović 18, Anna DeForge 17, Candice Dupree 10, Ewelina Kobryn 6, Marta Fernandez 4, Natalia Trafimava 4, Anna Wielebnowska 0, Agnieszka Pałka 0.

Fenerbahce Stambuł: Cappie Pondexter 22, Nevriye Yilmaz 14, Sviatlana Volnaya 10, Tammy Sutton-Brown 11, Melike Bakircioglu, 10, Esmeral Tunclue 5, Gergana Branzova-Erdeney 3, Bakircioglu 2, Birsel Var

Z rozgrywkami kobiecej Euroligi pożegnał się także drugi polski zespół, Lotos Gdynia.