Wiślacki pogrom w dobrym stylu

2010-07-23

Wisła Kraków w ładnym stylu awansowała do następnej rundy eliminacji Ligi Europejskiej. W rewanżu przeciwko FK Szawle krakowianie wygrali aż 5:0.

Wicemistrzowie Polski pokazali na boisku Hutnika, że są już całkiem nieźle przygotowani do sezonu oraz, że zakupy jakich dokonali, mogą okazać się bardzo trafione. Wczoraj z nowych zawodników błyszczeli Żurawski i Czikosz, z kolei Jovanić nie miał wiele pracy, ale dwukrotnie uchronił kolegów od straty gola.

Ważnym momentem czwartkowego spotkania była czerwona kartka dla kapitana gości - Kanczelskisa za brutalny faul na Gargule. Od tego momentu krakowianom grało się łatwiej i w 23. minucie tę przewagę liczebną potwierdzili zdobyciem bramki. Po podaniu Rafała Boguskiego i zamarkowaniu przejęcia piłki przez Łukasza Gargułę potężnym strzałem w długi róg popisał się Piotr Brożek.

W drugiej połowie strzelanie rozpoczął Maciej Żurawski. Otrzymał on dobre podanie od Pawła Brożka, delikatnym zwodem posadził bramkarza i skierował piłkę do siatki. To była akcja w stylu "starego dobrego Żurawia". Nie ostatnia w tym meczu. Piętnaście minut później było już 3:0. Przytomnością umysłu popisał się Garguła, który zamiast dośrodkowywać z rożnego, zagrał piłkę do Erika Czikosza przed pole karne. Słowak kropnął z dystansu tak, że kierunek lotu piłki zmienił Junior Diaz.

Nie minęły cztery minuty a gospodarze podwyższyli prowadzenie. We dwóch na bramkarza wyszli bowiem Żurawski z Pawłem Brożkiem. Żuraw dobrze podał, a Broziu skierował piłkę do pustej siatki. Chwilę później sytuacja mogła się odwrócić, ale Brożek do Żurawskiego będącego w lepszej pozycji nie podał, zamiast tego kiwając się nie potrzebnie i tracąc piłkę.

Gdy wydawało się, że mecz zakończy się wynikiem 4:0, idealną prostopadłą piłkę do Rafała Boguskiego zagrał Żurawski, Boguś poślizgnął się, wstał, i lekką podcinką pokonał Kosowa, pieczętując efektowną wygraną Białej Gwiazdy.

W następnej rundzie drużyna Henryka Kasperczaka zmierzy się z Karabachem Agdam Baku.

Wisła Kraków - FK Szavle 5:0 (1:0)
Piotr Brożek (23.), Żurawski (47.), Diaz (62.), Paweł Brożek (66.), Boguski (90.)

Wisła: Jovanić - Czikosz, Kowalski, Cleber, Diaz - Boguski, Sobolewski, Garguła (63. Jirsak), Żurawski, Piotr Brożek (78. Kirm) - Paweł Brożek (71. Małecki).

FK Szawle: Kosow - Pilypas, Kanczelskis (16. Czerwona kartka), Lunskis (ŻK), Szilenas - Jasaitis, Kozlovs (46. Januszauskas, 78. Pszelenskis), Kolić, Kukłys, Lapeikis - Raskov (66. Viktoraviczius).

Sędziował: Joao Ferreira z Portugalii.
Widzów: 5,5 tys.