Zimny prysznic dla Śląska w Jarosławiu

2006-12-28

Koszykarze Bergsona Śląska Wrocław niespodziewanie przegrali w Jarosławiu ze Zniczem 52:53. Śląsk, który w miniony piątek stoczył  zaciekły bój z Prokomem Treflem Sopot, nie dał rady beniaminkowi DBE.

Po pierwszej kwarcie wrocławianie mogli oczekiwac, że wszystko idzie zgodnie z planem. Pierwsza odsłona meczu zakończyła się siedmiopunktowym prowadzeniem Śląska. Do przerwy wrocławianie utrzymali przewagę. W III kwarcie koszykarze Znicza zaczęli grać bardzo solidnie w obronie i nie dość, że pozwolili Śląskowi rzucić tylko 9 punktów, to odrobili część strat. W IV kwarcie podopieczni Stanisława Gierczaka nadal ostro cisnęli wrocławian w defensywie, a w ataku byli minimalnie lepsi. 37 sekund przed końcem meczu Tomasz Przewrocki wykorzystał dwa rzuty wolne i wyprowadził Znicz na prowadzenie. Jak się okazało, były to ostatnie punkty w meczu. Desperackim rzutem za trzy szalę korzyści na stronę Śląska próbował przechylić Dominik Tomczyk, jednak spudłował. Wrocławianie dostali więc po świątecznej przerwie solidny zimny prysznic.

Turów Zgorzelec nadal liderem

Ciekawie zapowiadał się mecz w Zgorzelcu, gdzie prowadzący w DBE Turów podejmował Energę Czarnych Słupsk. Emocji w przygranicznym mieście było jednak niewiele. Turów spokojnie poradził sobie z ekipą Igora Griszczuka i wygrał 74:60.

To, że Turów nie da Czarnym pograć, było widac już w pierwszej kwarcie. Po 7 minutach gry gospodarze prowadzili 13:2. Trener gości, Igor Griszczuk, wziął czas i w męskich słowach podsumował grę swoich zawodników. Pomogło, bo Czarni do końca kwarty zdołali zmniejszyć dystans do 8 punktów.

Wysiłki koszykarzy ze Słupska zdały się jednak na niewiele. Prowadzeni przez świetnie dysponowanego Andresa Rodrigueza (24 punkty, 9 asyst) zgorzelczanie cały czas kontrolowali przebieg meczu, w 34. minucie odskakując Czarnym na 24 punkty (69:45). Słupszczanie zdołali nieco zmniejszyć wymiar kary, jednak trener Turowa Saso Filipovski bez obawy o wynik mógł pozwolić sobie na wpuszczenie na parkiet graczy głębokich rezerw - Piotra Plutę i Edwarda Żaka. Rozprężony Turów zaczął grać nieco luźniej i Czarni zdołali zmniejszyć wymiar kary do 14 punktów. Zgorzelczanie dzięki zwycięstwu z Czarnymi i porażce Śląska w Jarosławiu usadowili się pewniej na fotelu lidera DBE. Prowadzenia nie odbierze im nawet ewentualne zwycięstwo Prokomu nad Anwilem.

Zwycięska seria Kagera Gdynia trwa

Kotwica Kołobrzeg jest w tym sezonie wyjątkowo chimerycznym zespołem. Podopieczni Mariusza Karola potrafili wygrywać z potentatami - bądź co bądź pokonali Prokom Trefl Sopot  - a w meczach z równorzędnymi rywalami zawodzą. W poprzedniej kolejce Kotwica pokonała we Włocławku Anwil, teraz nie dali sobie rady z gdyńskim beniaminkiem. Kager Gdynia pokonał w Kołobrzegu Kotwicę 79:75, odnosząc czwarte zwycięstwo z rzędu.

Wczorajszy mecz był wyrównanym widowiskiem. Do przerwy na tablicy wyników widniał rezultat 46:44 dla Kageru. Od III kwarty zdecydowanie lepiej spisywali się gospodarze, którzy dzięki dobrej defensywie i twardej walce na deskach na 3 minuty przed końcem prowadzili juz 72:66. W końcówce meczu Kotwica zaczęła jednak grać w stylu, który można skwitować krótko: "Gapowe się płaci". Podopieczni Mariusza Karola zaczęli grać chaotyczny i zupełnie nieprzemyślany basket, tracili mnóstwo piłek. Niefrasobliwość Kotwicy skwapliwie wykorzystał Kager, który zdobył 13 punktów, tracąc tylko 3. Dzięki temu przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść.

Mecze 13. kolejki Dominet Bank Ekstraligi:

BOT Turów Zgorzelec - Energa Czarni Słupsk 74:60 (20:12, 15:11, 20:17, 19:20)

BOT Turów: Rodriguez 24, Witka 16, Drobnjak 15, Kelati 11, Koszarek 4, Roszyk 2,  Petrovic 2, P. Pluta 0, Stimac 0, Żak 0.

Czarni: Kudriawcew 13, Dunn 10, Frasunkiewicz 10, Cesnauskis 7, Barlett 7, Tucker 6, Davis 5, Radke 2.

Sokołów Znicz Jarosław - Bergson Śląsk Wrocław 53:52 (10:17, 15:15, 12:9, 16:11)

Znicz: Becin 12, Majewski 10, Odouk 9, Cruz 8, Clemons 5, Kowalenko 5, Przewrocki 3, Szczotka 1, Fortuna 0, Szczotka 0, Łuszczewski 0.

Bergson Śląsk: Elliott 11, Oliver 10, Stefański 9, Kisner 7, Hyży 5, Stevic 5, Tomczyk 3, Fon 2, Dimitrovski 0, Diduszko 0

Kotwica Kołobrzeg - Kager Gdynia 75:79 (26:21, 18:25, 15:15, 16:18)

Kotwica: Bigus 15, Daniels 10, Mrożek 10, Hughes 9, Jovanovic 9, Machowski 6, Avlijas 6, Arabas 4, Raczyński 3, Kikowski 3, Rduch 0.

Kager: Eldridge 17, Kuebler 15, Cielebąk 14, Pettway 11, Kadziulis 8, Lewandowski 5, Ugboaja 4, Karaś 3, Radwan 2, Sporar 0, Ratajczak 0.