el. Pucharu UEFA: porażka Groclinu z Crveną Zvezdą

2007-09-21

Piłkarze Groclinu Grodzisk Wielkopolski przegrali z Crveną Zvezdą Belgrad 0:1 w meczu eliminacji fazy grupowej Pucharu UEFA. W rewanżu podopiecznych Jacka Zielińskiego czeka trudne zadanie. Na gorącym stadonie w Belgradzie o odrobienie strat może być bardzo ciężko.

Piłkarze z Grodziska w pierwszych minutach spotkania kilka razy groźnie atakowali. Blisko pokonania bramkarza gości był Adrian Sikora, ale za każdym razem golkiper Crvenej Zvezdy wychodził obronną ręką z opresji. Piłkarze z Belgradu odpowiedzieli ciosem w 18. minucie. Wtedy Dusan Basta zdecydował się na uderzenie z dystansu. Bramkarz Groclinu Sebastian Przyrowski nie poradził sobie z technicznym strzałem Serba, nieco się też pomylił, pozwalając by piłka przeszła mu pod ręką. Po stracie bramki, Groclin ruszył do ataku. Bliscy wyrównania byli Ivanovski, Lato, Sikora i Piechniak. Drogi do bramki Serbów jednak nie znaleźli. Crvena Zvezda nie poprzestała na obronie wyniku i odpieraniu ataków rywala. Tuż przed końcem pierwszej połowy bardzo groźnie strzelał Barcos, jednak po jego uderzeniu piłka poszybowała nad poprzeczką.

W drugiej połowie, jak można się było spodziewać, Crvena Zvezda skupiła się przede wszystkim na obronie korzystnego wyniku. Tempo meczu spadło, sporo było walki, a mało składnych akcji. Groclin próbował wykreować sobie sytuacje bramkową, jednak mądrze grająca defensywa rywala umiejętnie rozbijała te ataki. Nieźle na prawej flance Crvenej Zvezdy spisywał się Grzegorz Bronowicki, przy któym zupełnie nie pograł sobie Piotr Piechniak. Więcej goli na stadionie w Grodzisku Wielkopolskim nie padło i Serbowie wrócili do Belgradu z tarczą. W rewanżu podopieczni Milorada Kosanovica będą w komfortowej sytuacji, ponieważ do awansu wystarczy im nawet bezbramkowy remis.

Groclin Grodzisk Wielkopolski - Crvena Zvezda Belgrad 0:1 (0:1)
Bramka:
Basta (19.).

Groclin: Przyrowski - Sokołowski, Mynar, Jodłowiec, Telichowski - Piechniak, Kozioł, Majewski (63. Muszalik), Lato (78. Babic) - Sikora, Ivanovski (65. Rocki).
Crvena Zvezda: Randelovic - Bronowicki, Tutoric, Ibrahima, Andelkovic (90. Bogdanovic) - Basta, Milijas, Da Silva, Castillo - Franklin (46. Bajalica), Barcos (74. Dordevic).

Żółte kartki: Piechniak (Groclin) - Da Silva (Crvena Zvezda).
Sędzia: Levan Paniashvili (Gruzja).

***

W pierwszych meczach eliminacji fazy grupowej Pucharu UEFA nie obeszło się bez niespodzianek. Największe były udziałem ekip z Anglii. Blackburn Rovers przegrało z cypryjskim 0:2, a Bolton Wanderers tylko zremisował z macedońskim Rabotnickim Skopje 1:1.

Sporo emocji było w Liverpoolu, gdzie Everton podejmował ukraiński Mettalist Charków z Sewerynem Gancarczykiem w składzie. W tym meczu padł remis 1:1, a końcówka dostarczyła kibicom solidną dawkę emocji. Do 71. minuty Everton prowadził 1:0. Wtedy Gancarczyk za faul w polu karnym dostał drugą żółtą kartkę, a arbiter podyktował "jedenastkę". W pierwszym podejściu piłkę do siatki posłał Andy Johnson, sędzia jednak nie uznał gola - jeden z piłkarzy Evertonu za szybko wbiegł w pole karne. Drugi raz szczęście się do Johnsona nie uśmiechnęło, bramkarz Mettalista obronił jego strzał. Po chwili Ukraińcy wyrównali.
W ostatniej minucie spotkania wydarzenia nabrały iście dramatycznego obrotu. Po faulu w polu karnym, Everton znów otrzymał "jedenastkę"! Do piłki podszedł ponownie Johnson i... spudłował! Anglik zbliżył się tym samym do niechlubnego rekordu świata w marnowaniu rzutów karnych, należący do Martina Palermo. Argentyńczyk w jednym meczu przestrzelił trzy "jedenastki". Mecz w Liverpoolu zakończył się remisem 1:1.

Typowany na murowanego kandydata do trofeum Bayern Monachium zainagurował grę w Pucharze UEFA od zwycięstwa. Bawarczycy pokonali na własnym stadionie Belenenses Lizbona 1:0, po bramce Luki Toniego.