Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Pzm 76. Rajd Polski

Kiedy2019-06-28
Do kiedy2019-06-29
Gdzie
Pzm 76. Rajd Polski
PZM 76. Rajdu Polski - Liderzy mistrzostw Europy i Polski wystartują w Mikołajkach
 
Odcinki specjalne PZM 76. Rajdu Polski (28-30 czerwca) będą areną zmagań w 4. rundzie tegorocznej edycji Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). Po trzech rozegranych rajdach stawce zawodników rywalizujących o koronę najlepszego kierowcy w Europie przewodzi Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5), w którego planach startowych jest naturalnie nasz narodowy klasyk.
 
Polski kierowca pilotowany przez Daniela Dymurskiego wygrał otwarcie sezonu, czyli Rajd Azorów. Na wulkanicznej wyspie Świętego Michała Habaj od początku jechał szybko i nie popełniał błędów, sześć prób ukończył na podium, a na dwa oesy przed metą awansował na pozycję lidera. Urzędujący mistrz Starego Kontynentu – Aleksiej Łukjaniuk wypadł z drogi i rozbił swój samochód, otwierając Polakom drogę do zwycięstwa.
 
Sporo punktów Habaj z Dymurskim wywieźli także z Wysp Kanaryjskich, gdzie finiszowali na trzecim miejscu, a do mety ponownie nie dotarł Łukjaniuk. Z kolei z szutrowego Rajdu Lipawy Łukasz i Daniel wyjechali z dorobkiem 13 punktów, po tym jak na Łotwie sięgnęli po piąte miejsce.
 
Zaledwie jeden punkt mniej od Habaja i Dymurskiego mają Chris Ingram i Ross Whittock. Brytyjski duet na Azorach wywalczył trzecią lokatę, na Wyspach Kanaryjskich drugą, a na Łotwie czwartą. Wirtualne podium klasyfikacji FIA ERC uzupełniają Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow z dorobkiem 44 punktów.
 
Prowadzenie w tabeli mistrzostw oznacza, że to najprawdopodobniej Habaj wystartuje w Mikołajkach z prestiżowym, pierwszym numerem startowym. Lista zgłoszeń do rajdu zostanie opublikowana we wtorek 18 czerwca 2019.
 
W mistrzostwach Polski na czele znajdują się natomiast Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Kierowca Skody Fabii R5 był najszybszy w Rajdzie Świdnickim-Krause, a podczas drugiej rundy RSMP, którą był Rajd Nadwiślański zajął drugie miejsce ulegając tylko Tomaszowi Kasperczykowi i Damianowi Sytemu (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji generalnej krajowego czempionatu Marczyk o siedem punktów wyprzedza Kasperczyka, a o 11 „oczek” Marcina Słobodziana i Kamila Kozdronia (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) z kompletem punktów pewnie prowadzą Tomasz Zbroja i Jakub Wróbel.
 
Polska czołówka również startuje na mazurskich szutrach. PZM 76. Rajd Polski jako runda RSMP jest podwójnie punktowany i wszyscy zawodnicy stoją przed szansą istotnego wzbogacenia swojego dorobku.
 
 Klasyfikacja ERC 2019  (po trzech rundach):
 
1.
 
Łukasz Habaj
 
POL   
 
71
 
2.
 
Chris Ingram
 
GBR  
 
70
 
3.
 
Aleksiej Łukjaniuk
 
RUS  
 
44
 
4.
 
Oliver Solberg
 
LVA   
 
39
 
5.
 
José María Lopez
 
ESP   
 
35
 
6.
 
Ricardo Moura
 
PRT
 
28
 
7.
 
Marijan Griebel
 
DEU  
 
26
 
8.
 
Mārtiņš Seks
 
LVA   
 
25
 
9.
 
Bruno Magalhaes
 
PRT
 
18
 
10.
 
Ricardo Teodosio
 
PRT
 
17
 
10.
 
Norbert Herczig
 
HUN
 
17

 

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama