Finał PNA: Nigeria - Burkina Faso

2013-02-07

Do finału Pucharu Narodów Afryki pewnie awansowała reprezentacja Nigerii. Tam niespodziewanie zmierzy się z kadrą Burkina Faso.

W półfinałowym meczu Nigeria wysoko wgrała z kadrą Mali. Już do przerwy po bramkach Uwy Eldersona Echiéjilé, Ideye Browna i Emmanuela Emenike "Super Orły" prowadziły 3:0. W drugiej części spotkania gola dorzucił jeszcze Ahmed Musa i pewnym było, że to Nigeria wywalczy awans. Bramkę honorową dla Mali w 75. minucie zdobył Cheick Fantamady Diarra.

Drugi półfinał był bardziej wyrównany. Ghana zaczęła lepiej - już w 13. minucie Wakaso Mubarak zdobył gola z rzutu karnego. Do przerwy wynik się nie zmienił. W drugiej odsłonie w 60. minucie wyrównał Aristide Bancé. Remis utrzymał się do końca spotkania. Potrzebna była więc dogrywka.

Zawodnikom z Burkina Faso nie udało się zdobyć zwycięskiej bramki, tak jak to uczynili w ćwierćfinale z Togo. Ghańczycy gola również nie strzelili i wynik spotkania musiał rozstrzygnąć konkurs jedenastek. W nim lepsi okazali się Burkińczycy. Wykorzystali 3 rzuty karne, przy jedynie 2 celnych jedenastkach Ghańczyków.

9 lutego mecz o 3. miejsce rozegrają między sobą Mali i Ghana. W finale, kótry odbędzie się dzień później, wystąpi Nigeria i Burkina Faso. Co ciekawe obie drużyny spotkały się już w tegorocznym turnieju PNA. Zagrały ze sobą w fazie grupowej. W meczu grupy C był remis 1:1, teraz rozstrzygnięcie będzie musiało paść. Kto okaże się lepszy?

W klasyfikacji najlepszych strzelców prowadzi Wakaso Mubarak z Mali i Emmanuel Emenike z Nigerii. Obaj mają po 4 gole na swoim koncie i szanse na strzelenie kolejnych w następnym meczu.