1/8: Awans Portugalii w niesportowej atmosferze

2006-06-25
 Reprezentacja Portugalii pokonała 1:0 Holandię po emocjonuj±cym, ale obfitym w brzydkie faule i mnóstwo kartek meczu, zapewniaj±c sobie awans do 1/4 finału, gdzie spotka się z Angli±. Jedyn± bramkę w dzisiejszym spotkaniu strzelił w 23. minucie Maniche.

Na pocz±tku meczu groĽniejsze strzały oddawali Holendrzy, ale to Portugalczycy stosunkowo wcze¶nie objęli prowadzenie. Akcję prawym skrzydłem wyprowadzał Cristiano Ronaldo, który do¶rodkował do Paulety, ten odegrał z pierwszej piłki do Maniche, który silnym strzałem umie¶cił piłkę w prawym okienku bramki van der Sara. W 33. minucie Ronaldo musiał zej¶ć z boiska z powodu odnowionej kontuzji (zamienił go Sabrosa). Tuż przed przerw± murawę opu¶cił po drugiej żółtej kartce za zagranie ręk± Costinha. Wydawało się, że Holendrzy rzuca się do ataku i szybko drobi± straty.

Tymczasem reprezentacji "Oranje" brakowało szczę¶cia. W 49. minucie silny strzał Cocu z pola karnego trafił w poprzeczkę. Czas mijał, a żaden z zespołów mimo kilku dogodnych akcji nie potrafił zdobyć gola. W końcówce spotkania piłkarzy poniosły nerwy, sędzia musiał notorycznie przerywać chaotyczn± grę i upominać zawodników żółtymi kartkami za wyj±tkowo brzydkie i niesportowe faule. Siły na murawie wyrównały się, gdy z boiska za drug± żółta kartkę zszedł Boulahrouz. Po nim czerwone kartoniki ujrzeli jeszcze Deco i van Bronkhorst. Ł±cznie w całym meczu arbiter pokazał aż 16 (!) żółtych kartek.

Dla Holandii przegrana z Portugali± oznacza koniec mudnialowych marzeń o mistrzostwie. Ich rywale zagraj± w ćwierćfinale po raz drugi w historii. Przed meczem z Angli± komentatorzy zapewne będ± przypominać o półfinale z 1966, kiedy to Anglia pokonała Portugalię w by póĽniej zdobyć jedyny tytuł mistrzów ¶wiata w swojej historii.
Portugalia - Holandia 1:0 (1:0)