Dzień 9.: Zwycięstwo afrykańskiej drużyny

2006-06-17
Sulley Muntari Niezwykle emocjonuj±ce okazały się dzisiejsze mecze w grupie E. Wszystkie cztery drużyny zachowały szanse na awans. Włochy maj± najwięcej, bo 4 punkty, USA 1. Chociaż od 47. minuty Amerykanie grali w składzie pomniejszonym o dwóch zawodników, to udało im się utrzymać remis. Bardzo dobrze bronił Keller. W innych meczach Czesi przegrali z piłkarzami z Ghany, a w rozgrywanym o godz. 16 spotkaniu Portugalczycy pokonali Iran, zapewniaj±c sobie wyj¶cie z grupy D.

Wynikiem 2:0 dla Portugalii zakończyło się spotkanie podopiecznych Scolariego z Iranem. Pierwszego gola strzelił Deco w 63. minucie.17 minut póĽniej Yahya Golmohammadi faulował Figo i sędzia podyktował rzut karny, którego nie zmarnował Cristiano Ronaldo.

W poprzednim tygodniu Czesi pewnie pokonali reprezentację Stanów Zjednoczonych. Dzi¶ nie udało im się powtórzyć tego sukcesu. Już po 70 sekundach przegrywali z Ghan± po golu Asomoaha Gyana. Spotkanie zakończyło się wynikiem 2:0. Chociaż procent posiadania piłki był dla obu drużyn taki sam, to debiutuj±ca na mistrzostwach Ghana oddała więcej strzałów na bramkę (20-14). Od 66. minuty Czesi grali w osłabieniu, gdyż po drugiej żółtej kartce boisko opu¶cił Ujfalusi.

Zwycięstwo Ghany jest pierwszym na tych mistrzostwach zarówno bior±c pod uwagę wszystkich debiutantów, jak i 5 drużyn z Afryki. Zdobywcy bramek Asamoah Gyan i Sulley Muntari nie zagraj± w meczu z USA, ponieważ zarówno w spotkaniu z Włochami jak i dzisiejszym dostali żółte kartki.

Trener Czechów Karel Bruckner przyznał, że sytuacja jego drużyny nie jest łatwa. Kontuzjowani s± Milan Baros i Jan Koller. W kolejnym meczu pauzować będzie też Vratislav Lokvenc.Cristiano Ronaldo

Wygrana Ghany spowodowała, że 3 drużyny miały po 3 punkty. Włosi, którzy wygrali z podopiecznymi Ratomira Dujkovica z pewno¶ci± nastawieni byli na zwycięstwo nad Stanami Zjednoczonymi. O meczu można ¶miało powiedzieć, że było to jedno z najbardziej emocjonuj±cych spotkań tych mistrzostw, jak również jedno z najtrudniejszych. Widzieli¶my zarówno gol samobójczy, sporo fauli (13 piłkarzy w niebieskich strojach, przy aż 24 w wykonaniu ich rywali), spalonych (aż 11 Włochów, przy tylko 1 Amerykanów) i.. czerwonych kartek. Pierwsz± bramkę strzelił w 22. minucie Alberto Gilardino. Kolejn±- samobójcz±- Cristian Zaccardo, 5 minut póĽniej. Czerwone kartki otrzymali: Daniele De Rossi (28 minuta), Pablo Mastroeni (45), Eddie Pope (żółte w 21. i 47. minucie).

Portugalia – Iran 2:0 (0:0)