Fin mistrzem świata w Ice Cross Downhillu!

2011-03-22

W sobotni wieczór 19 marca w kanadyjskim mieście Quebek, Fin Arttu Pihlainen na oczach 110 000 widzów został uhonorowany tytułem Mistrza Świata Red Bull Crashed Ice 2011. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajął Kanadyjczyk Kyle Croxall, a trzecie jego brat Scott.

W ubiegły weekend w Kanadzie odbył się czwarty i ostatni przystanek Red Bull Crashed Ice w ramach tegorocznych Mistrzostw Świata. Na liczącym 540 metrów lodowym torze zmierzyło się 64 zawodników reprezentujących 23 kraje. Polskę reprezentował Jakub Owczarek z Gliwic.

Prędkości, do jakich rozpędzali się uczestnicy dochodziły nawet do 70 km/h. Najszybszym zawodnikiem okazał się 29-letni Arttu Pilhlainen. Było to jego trzecie zwycięstwo w tym sezonie, które w klasyfikacji generalnej przyniosło mu tytuł Mistrza Świata Red Bull Crashed Ice. „Jestem wykończony. Nogi mi płoną, nie mam nawet siły stać” wyszeptał po wyścigu Pihlainen.

Na drugim miejscu w Quebeku uplasował się Louis-Philippe Dumoulin, a na trzecim Kyle Croxall.

Zawody Red Bull Crashed Ice po raz pierwszy odbyły się w 2001 roku i w przeciągu jedenastu lat na lodowych torach całego świata stawało wiele gwiazd nowej dyscypliny sportowej. Od 2010 roku zawody rozgrywane są w randze Mistrzostw Świata, ubiegłoroczny zwycięzca Martin Niefnecker ukończył ten sezon na piątym miejscu.