Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Freestyle Challenge: kalendarium i rozmowa

2008-02-06

 Sponsorowany przez PLAY cykl imprez Freestyle Challenge zbliża się coraz szybciej. Czas zatem na zaprezentowanie kalendarium oraz wywiadu z szefem Komisji Szkolenia.

Aktualny kalendarz FC:

24.02.2008 Mistrzostwa Polski Big Air Belinea Krynica
01.03.2008 Mistrzostwa Polski Half Pipe Szpindlerowy Młyn
08.03.2008 Back on Snow II Wisła
09.03.2008 Freestyle Master Contest Cieszyn
15.03.2008 Mistrzostwa Polski Slope Style Belinea Białka Tatrzańska
23.03.2008 Spring Batlle Korbielów

Dr Piotr Kunysz - szef Komisji Szkolenia

34 lata, zamieszkały we Wrocławiu. Doktor nauk o Kulturze Fizycznej. Kierownik Zespołu Sportów Zimowych AWF we Wrocławiu. Instruktor wykładowca PZS, instruktor PZN (narty), instruktor IKO (kitesurfing). Współautor książki "Snowboard - technika, metodyka, szkolenie" (1999), autor książki "Snowboard - śladami instruktora" (2002) oraz redaktor książki "Teoretyczne podstawy wybranych dyscyplin zimowych" (2006), autor książki „Kitesurfing - bezpieczny i  łatwy" (2008). Autor licznych artykułów w czasopismach branżowych, uczestnik wielu konferencji naukowych. Twórca centrum szkolenia snowboardowego SIGNX oraz snowparku w Zieleńcu.

Gdyby założyć, że snowboard w Polsce zbliża się do statusu imprez masowych,
z całym zapleczem medialnym i sponsorskim, z perspektywą wejścia w dosłownie rozumiany showbiznes... czy nie stałoby to w konflikcie z osobowością tej dyscypliny?

- Uważam że nie. Snowboard to m.in. styl życia, manifestujący się wolnością, widowiskowością, odrębnością. Zawsze kojarzył mi się z dużymi zawodami, często oragnizaowanymi „na pokaz", imprezami. Trzeba jednak rozgraniczyć funkcje pełnione przez osoby zaangażowane w snowboard. Na zabawę i show nie mogą i nie powinni pozwalać sobie ludzie, którzy takie imprezy organizują - tu potrzebny jest bowiem profesjonalizm w 200%. Wtedy snowboard będzie dobrze postrzegany, bo będzie dobrze zorganizowany.

Początkiem lat 90, kiedy wszystko się zaczynało, a pionierzy tej dyscypliny zapisywali się na kartach historii, wiele spraw realizowano z samego zapału, idei łączącej młodych zdobywców. Jak to wygląda obecnie?

- Cechą większej części młodego pokolenia, jest dystans do altruizmu, przy jednoczesnym wysokim mniemaniu o własnej wartości. Mówiąc wprost, brakuje rąk do pracy, brakuje pokory do tego, co się robi. Mam takie wrażenie, że każdy czeka „na gotowe" a mało komu chce się podjąć wysiłki organizacyjne
o odpowiedzialności nie wspominając. Ich życie społeczne polega na stałej negacji wszystkiego i wszystkich. To bardzo wygodne podejście, jednak nie pozwala na tworzenie „wielkich rzeczy", bo podcina skrzyła organizatorom.

Jesteś czynnym obserwatorem i uczestnikiem ewoluowania tej dyscypliny. Czy to prawda, że snowboard w Polsce rozwija się dynamicznie?

- Snowboard rozwija się i będzie się rozwijał bardo dynamicznie. Na świecie wymuszają to m.in. media, przemysł snowboardowy, itd. W Polsce liczba snowboardzistów stale rośnie. Jest to pole do popisu - inwestycji, reklamy. Część firm zdążyło to zauważyć i widać to na rynku snowboardowym. Są profesjonalne szkoły snowboardu, firmy snowboardowe, które mocno inwestują w polski rynek. Jednak to wszystko mało. Życie codzienne snowboardzisty nie jest łatwe.

Freestyle Challenge to projekt zakładający przybliżenie się do mediów i sponsorów za sprawą zintegrowanej oferty cyklu imprez. Jakie przeszkody mogą stać przed organizatorami FC?

Uważam, że projekt FC ma szanse powodzenia, jednak wymaga trzymania się żelaznych zasad. Powinni to robić ludzie, którzy oprócz zarabiania pieniędzy mają do tego serce. Przeszkodą w realizacji tego projektu może być brak ludzi z zapałem do pracy, zła komunikacja w środowisku oraz brak dbałości o interesy ogółu.

(informacja prasowa)


Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama