Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Freestyle Challenge: słowniczek

2008-02-06

 Kolejne imprezy z cyklu Freestyle Challenge już niedługo. Chcemy zatem zaprezentować Państwu słowniczek zawodów dyscyplin snowboardowych. Ułatwi on podziwianie wyczynów sportowców na zimowych arenach.

Freestyleowe dyscypliny snowboardowe

Konkurencje snowboardowe, podzielone są na dyscypliny alpejskie (slalom równoległy, slalom gigant równoległy, snowcross) oraz dyscypliny freestyleowe (big air, half pipe, slope style). W celu przybliżenia charakterystyki Freestyle, można przedstawić ją jako elementy akrobatyki wykonywanej podczas jazdy na snowboardzie. Freestyle polega na wykonywaniu różnych ewolucji akrobatycznych dzięki wykorzystaniu specjalnie przygotowanych w tym celu przeszkód śnieżnych. Są to w głównej mierze wszelkiego rodzaju skocznie, wyprofilowane, półokrągłe ściany śnieżne wykorzystywane
w half pipe oraz wszelkiego rodzaju przeszkody typu poręcze, ławki, stoły, po których można jeździć.

Big Air

W tej konkurencji, zaliczanej do Freestyle, snowboardziści wykonują skoki akrobatyczne na snowboardzie, skacząc na wyprofilowanej skoczni. Istnieją skocznie o różnych kształtach, jednak każda musi składać się z najazdu, wybicia oraz zeskoku, który jest oddalony od wybicia. Odległość między wybiciem a zeskokiem wahać się może od kilku do nawet 40 metrów. Podczas zawodów sędziowie oceniają wrażenie ogólne skoku, ze szczególnym uwzględnieniem poziomu trudności ewolucji oraz jego płynności (stylu) i pewnego lądowania. Konkurencja Big Air jest zaliczana do dyscyplin rozgrywanych w ramach Pucharu Świata FIS (mężczyźni), nie jest rozgrywana podczas Igrzysk Olimpijskich.

Slope Style

Jest to konkurencja, w której zawodnik musi pokonać przeszkody freestyleowe, wykonując jak najtrudniejsze ewolucje. Na tor Slope Style, może się składać dowolna ilość różnego rodzaju skoczni, przeszkód jibbingowych oraz pozostałych konstrukcji, których obecność zależy jedynie od kreatywności projektanta toru. Na każdej z przeszkód, zawodnicy wykonują elementy akrobatyczne, oceniane na zasadach podobnych jak w Big Air, przy czym czas przejazdu przez tor nie wpływa na ostateczną ocenę.

Half pipe

Jest to konstrukcja śnieżna, w której rozgrywane są zawody freestyleowe, noszące tą samą nazwę. Budowę half pipe'u można porównać do śnieżnej rynny, co zresztą używane jest w języku potocznym. Half pipe budowany jest na stokach o niedużym stopniu nachylenia. Przeciętna długość tej konstrukcji waha się od 100 - 120 metrów, wysokość od 3 - 5 metrów, przy szerokości ok. 16 metrów. Ściany half pipe'u ustawione są równolegle oraz symetrycznie. Podczas rozgrywania zawodów istotną kwestią jest utrzymanie tego samego kształtu konstrukcji dla wszystkich zawodników. W tej dyscyplinie, zawodnicy mają za zadanie wykonanie jak najtrudniejszych i najwyższych ewolucji w powietrzu, wykorzystując w tym celu profil ściany, umożliwiający oddanie skoku i lądowanie z powrotem do pipe'u. Każdy zawodnik wykonuje przejazd indywidualnie, nie na czas. Przejazd oceniany jest przez 5 sędziów, którzy przy wystawianiu noty (0 - 10 punktów od każdego), kierują się wieloma czynnikami, takimi jak wysokość skoków, poziom techniczny przejazdu, płynność, przekładającymi się na wrażenie ogólne. Half pipe jest konkurencją olimpijską.

Jibbing

Jest to technika jazdy na snowboardzie, charakteryzująca się tym, że snowboardzista jeździ po przeszkodach sztucznych, takich jak rurki, poręcze, murki, ławeczki i inne. Dowolność tricków jest tutaj bardzo duża, co stanowi o widowiskowości tej konkurencji. Jest przy tym jednak dość kontuzjogenny. W celu zabezpieczania się przed urazami, snowboardziści w dużej mierze wykorzystują wszelkiego rodzaju ochraniacze i kaski. Elementy jibbingowe są coraz bardziej popularne w Polsce, co wynika z faktu, że może być uprawiany w skromnych warunkach śnieżnych. Jibbing jest wykorzystywany w slopestyle'u, jednak nie stanowi dyscypliny olimpijskiej, ani nie jest organizowany przez FIS.

(informacja prasowa)


Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama