Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Gwiazdy wyspiarskiego futbolu w Eurosporcie

2011-05-23

Od 24 do 29 maja Eurosport i Eurosport 2 pokażą na żywo cztery mecze turnieju „Carling Nations Cup”. W swoistych derbach Wysp Brytyjskich udział biorą reprezentacje Irlandii, Irlandii Północnej, Szkocji i Walii. Znając waleczność i zaangażowanie zawodników z krajów celtyckich, kibice zgromadzeni na Aviva Stadium w Dublinie oraz widzowie przed telewizorami, mogą się spodziewać zaciętej i ostrej walki o każdy metr boiska, od pierwszej do ostatniej minuty.

Carling Nations Cup to prawdziwa gratka dla fanów wyspiarskiego futbolu. Na placu gry nie zabraknie znanych nazwisk z czołowych zespołów Premier League. Wśród nich są podstawowi gracze Manchesteru United - Darron Gibson i John O’Shea (Irlandia), Liverpoolu – Danny Wilson (Szkocja), Fulham – Simon Davies (Walia), Damien Duff (Irlandia), Chris Baird (Irlandia Północna), Aston Villi – James Collins (Walia). Nie brakuje też gwiazd ligi szkockiej. W drużynie tegorocznego mistrza, Glasgow Rangers, występują między innymi: Kenny Miller, Steven Naismith (Szkocja), Steven Davis (Irlandia Północna). W Celticu grają Joe Ledley (Walia), James Forrest, Scot Brown, Charlie Mulgre, Mark Wilson, Shaun Maloney (Szkocja), Anthony Stokes, Daryl Murphy (Irlandia).

Poza aspektem sportowym zawody mają również dodatkowy kontekst społeczny. Mecze katolickiej Irlandii ze zdominowaną przez protestantów Irlandią Północną nieraz były meczami podwyższonego ryzyka z racji trudnej przeszłości Zielonej Wyspy. Zespół Szkotów jest zdominowany przez graczy z klubów Celtic Glasgow oraz Glasgow Rangers, których fani nie przepadają za sobą. 

W pewnym sensie Carling Nations Cup jest kontynuacją British Home Championship, słynnych brytyjskich rozgrywek, które przez równe sto lat odbywały się rokrocznie pomiędzy reprezentacjami Anglii, Irlandii Północnej (wcześniej Irlandii), Walii i Szkocji. W 1984 roku turniej ten odbył się jednak po raz ostatni m.in. z powodu kłopotów wewnętrznych w Irlandii Północnej.

Turniej „Carling Nations Cup” rozgrywany jest w systemie ligowym – każdy z każdym. W lutym odbyły się dwa pierwsze spotkania. Irlandia pokonała Walię 3:0 i takim samym wynikiem Szkocja rozprawiła się z Irlandią Północną. Wszystkie drużyny podchodzą do tego turnieju bardzo poważnie, występując w swoich najsilniejszych składach.

Wszystkie mecze rozgrywane są w Dublinie na Aviva Stadium, który może pomieścić ponad 51 tysięcy widzów.

 

RELACJE NA ŻYWO:

 

Irlandia – Irlandia Północna

wtorek, 24 maja, godz. 20:45, Eurosport

 

Walia – Szkocja

Środa, 25 maja, godz. 20:45, Eurosport 2

 

Irlandia – Szkocja

Niedziela, 29 maja, godz. 19:30, Eurosport 2

 

Walia – Irlandia Północna

Piątek, 27 maja, godz. 21:00, Eurosport

 

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama