Hiszpania - Litwa 84:70

2009-09-15

Mistrzowie świata, wygrywając z Litwą 84:70 znacznie zbliżyli się do rundy finałowej. Żeby być pewnym awansu do kolejnej rundy, muszą w środę pokonać Polaków.

Tego, co wydarzyło się w drugiej kwarcie meczu, chyba nikt w zespole litewskim się nie spodziewał. Tym bardziej, że drużyna Ramunasa Butautasa bardzo dobrze rozpoczęła to spotkanie. Hiszpanie byli zaskoczeni bardzo dobrym startem rywala i w drugich dziesięciu minutach postanowili "zmiażdżyć" koszykarzy Litwy.

W 7. minucie drugiej kwarty, drużyna Sergio Scariolo prowadziła aż 23:0! Szybko grająca Hiszpania, już po trzech minutach odrobiła 9 punktów straty. Zanosiło się na kompromitację zespołu litewskiego. Dopiero trzy minuty przed końcem pierwszej połowy, honoru swojego zespołu zaczął bronić Linas Kleiza. Skrzydłowy Olympiakosu Pireus zdobył pięć punktów z rzędu, ale to i tak nie uchroniło jego drużyny od pogromu.

Kleiza błyszczał także w kolejnych minutach. Po jednej z jego akcji Litwa zniwelowała straty do 5 punktów. Jednak chwilę później, Hiszpanie znów włączyli piąty bieg i uciekli rywalom. Brylował Pau Gasol i Juan Carlos Navarro, a w połowie trzeciej kwarty mistrzowie świata prowadzili już ponad dwudziestoma punktami.

Litwini, którzy muszą już się pogodzić z faktem, że nie awansują do kolejnej rundy, próbowali indywidualnymi akcjami uchronić swój zespół od katastrofy. Słaba gra, doprowadziła do frustracji, którą dało się zauważyć. Zmuszony często prosić o czas, trener Butautas najczęściej musiał uspokajać swoich
skłóconych koszykarzy.

W ostatnich minutach meczu, Hiszpanie już spokojnie kontrolowali przebieg tej rywalizacji. Na przekór silnej grupy litewskich kibiców, którzy w odróżnieniu od swojego zespołu, zasłużyli na medal w tym turnieju.

Rozluźnieni wysokim prowadzeniem, koszykarze z półwyspu Iberyjskiego, nieco odpuścili ostatnie dwie minuty. Pozwoliło to Litwinom nieco odrobić straty. Ostatecznie, Hiszpania wygrała 84:70.

Hiszpania - Litwa 84:70 (15:24, 25:8, 24:11, 20:27)

Hiszpania: Pau Gasol (19 pkt. 8 zb.), Rudy Fernandez (11 pkt.), Ricard Rubio (5 pkt., 9 as.), Juan Carlos Navarro (13 pkt.), Jorge Garbajosa (10 pkt.) - Felipe Reyes (7 pkt.), Carlos Cabezas, Raul Lopez (5 pkt.), Serio Llull, Marc Gasol (9 pkt.), Alex Mumbru (5 pkt.), Victor Claver.

Litwa: Mantas Kalnietis (8 pkt.), Jonas Maciulis (2 pkt.), Mindaugas Lukauskis, Ksistof Lavrinovic (6 pkt.), Marijonas Petravicius (13 pkt., 8 zb.) - Andrius Mazutis, Darjus Lavrinovic (4 pkt.), Tomas Delininkaitis (8 pkt., 5 as.), Arturas Jomantas (11 pkt., 4 as.), Linas Kleiza (8 pkt.), Robertas Javtokas (10 pkt.).