Kostaryka-Polska: 3 pkt na do widzenia

2006-06-20
 Reprezentacja Polski odniosła pierwsze i zarazem ostatnie zwycięstwo na tegorocznych mistrzostwach ¶wiata w Niemczech. Piłkarze Pawła Janasa na otarcie łez po porażkach z Ekwadorem (0:2) i Niemcami (0:1) pokonali Kostarykę 2:1, chociaż to oni pierwsi stracili gola w dzisiejszym spotkaniu. Awans z grupy A wywalczyli sobie wcze¶niej gospodarze turnieju oraz Ekwador.

Polacy rozpoczęli spotkanie w ustawieniu 4-4-2. Trener Janas zdecydował się odej¶ć od nietrafnego zdaniem wielu komentatorów ustawienia 4-5-1, wystawiaj±c w ataku obu Jelenia i Żurawskiego. Na ¶rodku pomocy zagrała para Radomski - Szymkowiak (ten drugi krytykowany po występie w meczu z Ekwadorem nie wybiegł na boisko przeciwko Niemcom 5 dni temu). W obronie w miejscu chorego Jopa znów pojawił się Bosacki, bohater dzisiejszego meczu.

Nasza reprezentacja zaczęła spotkanie z determinacj±, ale bez pomysłu. Kolejne akcje ofensywne biało-czerwonych kończyły się strat± piłki b±dĽ zablokowanym strzałem. A Kostarykańczycy, choć skupieni na grze w obronie, coraz ¶mielej wyprowadzali ataki. Po jednym z kontrataków Jacek B±k musiał faulować Paolo Wanchope’a, za co arbiter pokazał mu żółta kartkę i podyktował rzut wolny dla Kostaryki z odległo¶ci około 17 m. Od bramki Boruca. Do piłki podszedł Ronald Gomez i oddał bardzo silny strzał na bramkę, wykorzystuj±c dziurę w murze ustawionym przez polskich obrońców. Zaskoczony Artur Boruc nie zd±żył z interwencj±, a futbolówka w kompromituj±cy sposób przeszł± mu między nogami. Kostaryka prowadziła 1:0. Polacy mogli szybko str±cić drug± bramkę, ale dzięki zablokowaniu strzału przez polskiego bramkarza stuprocentowej sytuacji nie wykorzystał Wanchope.

Wreszcie w 33. minucie spotkania reprezentacja Polski zdobyła pierwszego gola na tych mistrzostwach. We wcze¶niejszych meczach biało-czerwoni na potęgę marnowali stałe fragmenty gry, tym razem jednak do¶rodkowanie Macieja Żurawskiego trafiła na nogę, a konkretnie piszczel Bosackiego, który strzałem z powietrza doprowadził do remisu. Duży udział w tej bramce miał bramkarz naszych rywali Jose Francisco Porras, który min±ł się z piłk± przy próbie pi±stkowania. Do przerwy nie zmienił się już ani wynik spotkania, ani styl gry naszej reprezentacji. Pawałej Janas zdecydował się więc wpu¶cić na drug± połowę Pawła Brożka w miejsce Żurawskiego.

Zmiana ta wniosła odrobinę ¶wieżo¶ci do gry Polaków, ci jednak wci±ż marnowali sytuacje (Jeleń, Smolarek) lub drżeli z nerwów przy strzałach Kostaryki (Bolanos). W 65. minucie po silnym uderzeniu Krzynówka Polacy wywalczyli rzut rożny. Piłkarz VfL Wolfsburg podszedł do narożnika boiska, do¶rodkował, a piłkę do bramki drugi raz tym meczu skierował Bosacki, tym razem głow±. Biało-czerwoni wyszli na prowadzenie, a Kostaryka praktycznie straciła nadzieje na wywalczenie jednego punktu. Bliski wyrównania był jeszcze Wanchope i nawet udało mu się umie¶cić piłkę w siatce, ale sędzia odgwizdał pozycję spalon±.

Polska wygrała ostatni mecz na mundialu w Niemczech, nie daj±c jednak swoim kibicom wielkich powodów do dumy. Styl gry zaprezentowany w turnieju przez piłkarzy Pawła Janasa rozczarował, wyniki tym bardziej. Zamiast o awans z grupy biało-czerwoni do ostatnich minut dzisiejszego meczu walczyli o jakiekolwiek punkty. 3 oczka zdobyte kosztem Kostaryki chwały zawodnikom nie przynosz± i oby tylko nie u¶piły Polskiego Zwi±zku Piłki Nożnej.

Kostaryka - Polska 1:2 (1:1)

Bramki: Gomez (25 min.) - Bosacki dwie (33 min., 66 min.)

Żółte kartki: Umana, Marin, Gomez, Badilla, Gonzalez - Radomski, B±k, Żewłakow, Baszczyński, Boruc.
Sędzia: Shamsul Maidin (Singapur).
Widzów 43 000.

Kostaryka: Jose Francisco Porras - Gabriel Badilla, Luis Marin, Michael Umana - Jervis Drummond (70 min. - Harold Wallace), Walter Centeno, Mauricio Solis, Christian Bolanos (78 min. - Alvaro Saborio), Leonardo Gonzalez - Ronald Gomez (82 min. - Carlos Hernandez), Paulo Wanchope.

Polska: Artur Boruc - Marcin Baszczyński, Jacek B±k, Bartosz Bosacki, Michał Żewłakow - Ireneusz Jeleń, Arkadiusz Radomski (64 min. - Mariusz Lewandowski), Mirosław Szymkowiak, Jacek Krzynówek - Euzebiusz Smolarek (85 min. - Grzegorz Rasiak), Maciej Żurawski (46 min. - Paweł Brożek).