Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Młodzi narciarze na Igrzyskach Olimpijskich

2011-07-06

W czasie odbywającego się w dniach 4 - 9 lipca w Durbanie (RPA) posiedzenia Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zapadła decyzja o włączeniu narciarskiego slopestyle’u do programu Igrzysk Olimpijskich. To już druga obok halfpipe’u konkurencja freestyle’owa, którą będzie można zobaczyć w Sochi w 2014 roku.

Freeskiing to jedna z najszybciej rozwijających się obecnie form narciarstwa. Tak jak w przypadku narciarstwa alpejskiego, freestyle’owcy rywalizują w różnych konkurencjach. Dwie najpopularniejsze to slopestyle, gdzie zawodnicy wykonują widowiskowe ewolucje w czasie przejazdu po stoku z kilkoma skoczniami oraz halfpipe, w którym ewolucje wykonywane są po wybiciu ponad krawędź śnieżnej rynny.

W czerwcu 2010 roku Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zadecydowała o rekomendacji halfpipe’u jako nowej konkurencji olimpijskiej. Po rozgrywanych w USA na początku br. freestyle’owych Mistrzostwach Świata, pod uwagę zaczęto brać także slopestyle.

Już w kwietniu zapadła decyzja MKOL o dodaniu halfpipe’u do programu Igrzysk Olimpijskich w Sochi w 2014 roku. W miniony poniedziałek, środowisko narciarskie obiegła informacja o włączeniu do programu także drugiej konkurencji freestyle’owej.

Jak komentuje Andrzej Lesiewski, Prezes Polskiego Stowarzyszenia Freeskiingu: „To wspaniała informacja dla całego środowiska freeskiingowego. Duża popularność halfpipe’u i slopestyle’u wśród młodych narciarzy przyczyniły się do szybkiego rozwoju tych konkurencji. Dzięki Igrzyskom Olimpijskim, miliony widzów na całym świecie zobaczą nowe, świeże oblicze naszego sportu. Popularyzacja tej formy narciarstwa wśród szerszej publiczności z pewnością ułatwi rozbudowę infrastruktury, co przyciągnie do snowparków kolejne pokolenie fanów sportów zimowych.”

Freeskiing w obecnej formie narodził się w drugiej połowie lat 90-tych w USA. Bardzo szybko nowe konkurencje narciarskie pojawiły się na największych imprezach związanych ze sportami akcji (np. X-Games). Dziś freeskiing to jedna z ważniejszych gałęzi rynku narciarskiego. Charakterystyczne narty podwinięte z obu stron (tzw. twin tip) można zobaczyć także na polskich stokach. Od 2004 roku organizowana jest impreza The North Face Polish Freeskiing Open, w ramach której od 3 lat rozgrywane są Mistrzostwa Polski PZN we Freeskiingu.

W samym Polskim Związku Narciarskim od pewnego czasu trwają rozmowy na temat stworzenia Kadry Narodowej we freestyle’u. Ma to szczególne znaczenie dla najmłodszego pokolenia narciarzy w wieku 10 - 14 lat, którzy pojawiają się na zawodach w Polsce obok bardziej doświadczonych zawodników takich jak Szczepan Karpiel, Jan Krzysztof czy Bartek Sibiga. Objęci odpowiednio wcześnie programem szkoleniowym, mają w przyszłości szansę na rywalizację z najlepszymi.

Więcej informacji związanych z freeskiingiem znaleźć można na stronach:

www.ski2die.pl

www.pfopen.pl

ip

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama