Polacy blisko finałów MŚ!

2005-10-16

Ponad 40 tysięcy widzów, pięć bramek i niesamowite emocje w końcówce spotkania – w sobotę Polska wygrała na Stadionie Śląskim w Chorzowie z Austrią 3-2. Biało-czerowoni dzięki temu zwycięstwu są bardzo bliscy awansu do finałów piłkarskich mistrzostw świata w 2006 roku.

Niesamowita atmosfera towarzyszyła spotkaniu Polski z Austrią. Ponad 40 tysięcy  widzów zagłuszyło najpierw hymn Austrii protestując w ten sposób przeciwko zachowaniu austriackiego piłkarza Kuechenbauera, który kilka dni wcześniej obraźliwie wypowiadał się w austriackich mediach o Polakach. Chwilę po odegraniu hymnu gości cały Stadion Śląski stał się biało czerwony. Gigantyczną flagę utworzyli kibice, trzymając w górze białe i czerwone kartoniki, śpiewając przy tym „Jeszcze Polska nie zginęła...”
Zapewne każdy nie tylko na stadionie ale także przed telewizorem przecierał oczy ze zdziwienia kiedy zobaczył naszych piłkarzy w nieco innych kolorystycznie strojach. Jako że Austriacy mają kolory barw narodowych takie same  jak Polska  i to oni mieli prawo wybierać stroje w jakich zagrają, więc Polacy pojawili się owszem w białych koszulkach ale w czarnych spodenkach. Goście na murawę wybiegli w czerwono – białych strojach.
Polacy doskonale zaczęli spotkanie z Austrią, bowiem już w 2 minucie okazję  bramkową miał Grzegorz Rasiak, jednakże piłka minimalnie przeleciała nad poprzeczką. Dwie minuty później kolejna dobra akcja Polaków. – Kamil Kosowski  strzela  na bramkę Schranza , jednakże piłka mija ją o kilka centymetrów. Austriacy odpowiedzieli strzałem Christiana Mayrleba. W 10 minucie- Austriaków ponownie przed utratą bramki ratuje Schranz wybijając piłkę na rzut rożny po strzale Kosowskiego. Ataki Polaków przyniosły w końcu skutek w 13 minucie. Szymkowiak dośrodkował z rzutu wolnego w pole karne, piłka odbiła się od jednego z Austriaków, Euzebiusz Smolarek z ok. 6 metrów pokonał bramkarza gości. Mimo strzelenia bramki ataki Polaków nie ustawały , przed kolejną szansą zmiany rezultatu stanął Euzebiusz Smolarek-, jednakże jego strzał minął o kilka centymetrum bramkę Schranza.
W 23. minucie było już 2:0. Żurawski dośrodkował w pole karne, gdzie Kamil Kosowski Pokonał Schranza. Po stracie drugiej bramki, Austriacy z minuty na minutę grali coraz brutalniej. W 30 minucie Martin Stranzl kopnął w twarz Kamila Kosowskiego, arbiter uznał jednak iż ten faul nie kwalifikował się na żółty „kartonik”.Później przed polem karnym faulowany był Sobolewski i znowu Austriak nie zobaczył kartki.
W końcówce pierwszej połowy nieznaczną przewagę mieli Austriacy, ale nie stworzyli żadnej sytuacji pod polską bramką.
Po zmianie stron Austriacy nadal grali bardzo brutalnie. W 47. minucie Andreas Ivanschitzzostał ukarany żółtą kartka za brutalny faul na Baszczyńskim.
Jedną z nielicznych groźnych Austriacy przeprowadzili w 54. minucie. Na szczęście piłka po strzale Rene Aufhausera przeleciała obok bramki Artura Boruca. Potem Polacy grali słabiej i cofnęli się do obrony, na negatywne efekty nie trzeba było długo czekać
W 61. minucie goście zdobyli kontaktowego gola po dość przypadkowej akcji. W pole karne zagrał Markus Schott, a Roland Linz sam na sam z Borucem nie miał problemu z umieszczeniem piłki w siatce.
W 68 minucie Maciej Żurawski był faulowany w polu karnym, sędzia nie miał wątpliwości wskazując na 11 metr. Rzut karny wykonywał sam poszkodowany. Strzał naszego napastnika z 11 metrów obronił bramkarz rywali, ale napastnik Celtiku dobiegł do piłki minął bramkarza i było 3-1.
Na około 10 minut przed koncem spotkania Linz ograł Tomasza Rząse, bez problemu zdobywając druga bramkę. Ostatnie 10 minut to sporo nerwów ze strony biało czerwonych m.in.przed stratą bramki uchroniła nas poprzeczka.
Dzięki wygranej Polacy zagwarantowali już sobie udział co najmniej w barażach. Porażka dla Austrii oznacza koniec marzeń o grze w mistrzostwach świata.

Polska – Austria 3:2 (2:0)

Bramki dla Polski: Smolarek (13 min.), Kosowski (23 min.), Żurawski (68 min.) dla Austrii – Linz  (61 min. i 79 min.)