Pomarańczowa katastrofa. Wielki Ronaldo!

2012-06-09

Tego się nikt nie spodziewał! Holandia, jeden z głównych faworytów EURO, jedzie do domu bez zdobytego nawet jednego punktu! "Pomarańczowych" ze wszelkich złudzeń odarł wielki tym razem Cristiano Ronaldo.

Tragiczna postawa Holendrów to największe dotychczasowe zaskoczenie polsko-ukraińskich mistrzostw. Wicemistrzowie świata, którzy głośno mówili o swoich planach detronizacji Hiszpanii, wracają do kraju z zerowym dorobkiem punktowym i ledwie dwoma strzelonymi bramkami. To niezwykle mizerny wynik jak na drużynę dysponującą dwoma najskuteczniejszymi strzelcami czołowych europejskich lig (Huntelaar i van Persie).

Bardzo dobrze za to zaprezentowali się Portugalczycy, którzy tylko przez pierwsze 20 minut spotkania w Charkowie oddali pole Holendrom. Skutkiem przewagi Oranje był przepiękny gol z dystansu zdobyty przez Rafaela van der Vaarta. Potem jednak Portugalia zdominowała mecz, raz po raz wprowadzając chaos w wyjątkowo słabej i niezorganizowanej holenderskiej obronie. W 28. minucie fatalny błąd popełnił niedoświadczony i po prostu za słaby na mecze na takim poziomie Jetro Willems, który wybił piłkę na oślep pod nogi Joao Pereiry. Prostopadłe podanie do Cristiano Ronaldo i zrobiło się 1:1.

Po przerwie Ronaldo szalał na boisku - wyłożył Naniemu patelnię, ale ten strzelił prosto w Stekelenburga. Mecz na korzyść Portugalii rozstrzygnął w 74. minucie, kiedy ośmieszył obrońców i pokonał holenderskiego bramkarza, który był jednym z niewielu jasnych punktów swojej drużyny na EURO. W ćwierćfinale drużyna Paulo Bento zmierzy się z Czechami i będzie faworytem tego spotkania. Holendrzy zaś będą mieli mnóstwo czasu na przemyślenia.

PORTUGALIA - HOLANDIA 2:1 (1:1)

0:1 - Rafael van der Vaart (11.), 1:1 - Cristiano Ronaldo (28.), 2:1 - Cristiano Ronaldo (74.)

PORTUGALIA: 12. Rui Patricio - 2. Bruno Alves, 3. Pepe, 5. Fabio Coentrao, 21. Joao Pereira Ż - 4. Miguel Veloso, 8. Joao Moutinho, 16. Raul Meireles (72. 6. Custodio) - 7. Cristiano Ronaldo, 17. Nani (87. 14. Rolando), 23. Helder Postiga (64. 11. Nelson Oliveira).

HOLANDIA: 1. Maarten Stekelenburg - 2. Gregory van der Wiel, 4. Joris Mathijsen, 13. Ron Vlaar, 15. Jetro Willems Ż (67. 20. Ibrahim Afellay) - 8. Nigel de Jong, 10. Wesley Sneijder, 11. Arjen Robben, 16. Robin van Persie Ż, 23. Rafael van der Vaart - 9. Klaas-Jan Huntelaar.

Gracz meczu: Cristiano Ronaldo (Portugalia)

Sędzia: Nicola Rizzoli (Włochy)

Widzów: 37 445