Super-Mario! Holandia na kolanach

2012-06-09

Wspaniałe gole Mario Gomeza dały zwycięstwo Niemcom w szlagierowym pojedynku fazy grupowej EURO 2012.

Niemcy zaprezentowali się w środowym spotkaniu w Charkowie znakomicie i wygrali zasłużenie, w każdym aspekcie sztuki piłkarskiej pokazując swoją wyższość nad Oranje. Pomarańczowi zawiedli - zostawiali mnóstwo wolnego pola niemieckim pomocnikom i dopiero przegrywając do przerwy 0:2 ruszyli do odrabiania strat. Pierwsza połowa należała niepodzielnie do Niemców - decydujące okazały się dwa prostopadłe podania Bastiana Schweinsteigera do Mario Gomeza, który w wielkim stylu wykorzystał obie sytuacje. Holendrów od wyższych rozmiarów porażki uchronił Maarten Stekelenburg, który wybronił dwie stuprocentowe okazje bramkowe.

Po przerwie obraz spotkania zmienił się tylko nieznacznie. Niemcy dalej byli bliżej strzelenia trzeciej bramki niż Holendrzy uzyskania gola kontaktowego. Fatalnie prezentowała się druga linia Pomarańczowych, w której zwłaszcza Arjen Robben i Wesley Sneijder prezentowali się dużo poniżej swojego zwyczajnego poziomu. Nadzieje Holendrów ożyły, kiedy na indywidualną akcję w 73. minucie zdecydował się Robin van Persie. Napastnik Arsenalu przebiegł kilka metrów i soczyście uderzył z 20 m. Manuel Neuer nie miał po tym strzale czego zbierać. To jednak było wszystko, na co było stać tego dnia podopiecznych Berta van Marwijka. Ich sytuacja w grupie jest teraz dramatyczna - aby myśleć o awansie, muszą wygrać z Portugalią dwoma bramki i liczyć na porażkę Danii z Niemcami. Ekipa Joachima Loewa zaś powoli może już myśleć o fazie pucharowej.

HOLANDIA - NIEMCY 1:2 (0:2)

0:1 - Mario Gomez (24.), 0:2 - Mario Gomez (38.), 1:2 - Robin van Persie (73.)

HOLANDIA: 1. Maarten Stekelenburg - 2. Gregory van der Wiel, 3. John Heitinga, 4. Joris Mathijsen, 15. Jetro Willems Ż - 6. Mark van Bommel (46. 9. Klaas-Jan Huntelaar), 8. Nigel de Jong Ż, 10. Wesley Sneijder, 11. Arjen Robben (83. 7. Dirk Kuyt), 16. Ibrahim Afellay (46. 23. Rafael van der Vaart) - 16. Robin van Persie.

NIEMCY: 1. Manuel Neuer - 5. Mats Hummels, 14. Holger Badstuber, 16. Philipp Lahm, 20. Jerome Boateng Ż - 6. Sami Khedira, 7. Bastian Schweinsteiger, 8. Mesut Özil (81. 18. Toni Kroos), 10. Lukas Podolski, 13. Thomas Müller (90. 15. Lars Bender) - 23. Mario Gomez (72. 11. Miroslav Klose).

Gracz meczu: Mario Gomez (Niemcy)

Sędzia: Jonas Eriksson (Szwecja)

Widzów: 37 750