Portugalia - Niemcy 2:3

2008-06-20

Niemcy zostali pierwszym półfinalistą Euro 2008. Wczoraj po kapitalnym spotkaniu pokonali Portugalię 3:2 (2:1). Najlepszy na boisku był Michael Ballack.

Przed spotkaniem faworytem wydawali się gracze Scolariego, którzy lepiej grali w fazie grupowej. Z drugiej strony wszyscy wiedzą, iż Niemcy to drużyna turniejowa i w każdym momencie mogą zaskoczyć. Wczoraj im się udało.

W pierwszej połowie kibice zobaczyli aż trzy bramki. Niespodziewanie to drużyna Joachima Loewa przejęła inicjatywę i od początku atakowała. W 22. minucie przyniosło to efekt. Kapitalny rajd lewym skrzydłem Podolskiego, a piłkę do bramki wpycha Schweinsteiger. Nie minęło pięć minut, a już było 2:0. Tym razem dośrododkowanie Scheinsteigera na bramkę głową zamienił Klose.

Portugalczycy byli w szoku i nie bardzo wiedzieli jak zareagować. Scolari od razu zrobił zmianę, a Ronaldo dał sygnał do ataku. Niemcy bronili się jednak mądrze, pewnie bronił również Lehmann. W 40. minucie padł jednak kontaktowy gol. Akcja Ronaldo, niemiecki golkiper odbija piłkę, a tam dopada do niej Nuno Gomes i celnie trafia do siatki. Do przerwy zatem 2:1 dla naszych zachodnich sąsiadów.

Druga część spotkania to już zdecydowany napór Portugalczyków, chcących za wszelką cenę odrobić straty. Niemcy cofnęli się bardzo głęboko i tylko co jakiś czas próbowali wyprowadzać kontry. W 62. minucie z rzutu wolnego dośrodkował Schweinsteiger, a głową do siatki trafił Ballack. Ten gol wzbudził spore kontrowersje, bowiem niemiecki kapitan lekko popchnął Paulo Ferreirę.

Portugalię stać było już tylko na jedną bramkę, a jej autorem wprowadzony w drugiej połowie Helder Postiga. Porażka Portugalii to jednak niespodzianka, ale faza pucharowa rządzi się swoimi prawami, a drużyna Scolariego chyba nieco Niemców zlekceważyła.

Portugalia - Niemcy 2:3 (1:2)
0:1 Bastian Schweinsteiger 22. min.
0:2 Miroslav Klose 26. min.
1:2 Nuno Gomes 40. min.
1:3 Michael Ballack 62. min.
2:3 Helder Postiga 87. min.

Żółte kartki: Petit, Pepe (Portugalia) - Philipp Lahm, Arne Friedrich (Niemcy)

Sędzia: Peter Fröjdfeldt (Szwecja)

Portugalia: 1. Ricardo - 4. Jose Bosingwa, 15. Pepe, 16. Ricardo Carvalho, 2. Paulo Ferreira - 8. Petit (73. min. - 23. Helder Postiga), 10. Joao Moutinho (31. min. - 6. Raul Meireles) - 7. Cristiano Ronaldo, 20. Deco, 11. Simao Sabrosa - 21. Nuno Gomes (67. min. 19. Nani)

Niemcy: 1. Jens Lehmann - 3. Arne Friedrich, 21. Christoph Metzelder, 17. Per Mertesacker, 16. Philipp Lahm - 7. Bastian Schweinsteiger (84. min. - 4. Clemens Fritz), 6. Simon Rolfes, 13. Michael Ballack, 15. Thomas Hitzlsperger (73. min. - 18. Tim Borowski) - 20. Lukas Podolski, 11. Miroslav Klose (89. min. - 2. Marcell Jansen)