Serbia - Słowenia 96:92

2009-09-19

Serbia po dogrywce pokonała Słowenię 96:92 i zagra jutro w finale EuroBasketu z Hiszpanią. Bohaterem spotkania został 22-letni Milos Teodosic, który zdobył w tym spotkaniu aż 32 punkty.

Serbowie rozpoczęli spotkanie od prowadzenia 6:2, ale później przez pięć minut nie potrafili zdobyć punktów, oddając w pełni inicjatywę Słowenii. Ci rzucili trzynaście punktów z rzędu, w tym dziewięć z rzutów wolnych. Liderem zaczynał być Bostjan Nachbar, który grał w pierwszej kwarcie na stuprocentowej skuteczności i zapisał w swoich statystykach osiem oczek.

Słowenia grała bardzo dobrze w defensywie. Serbowie pięciokrotnie w pierwszej części meczu rzucali za trzy, nie trafiając ani razu. Na osiem minut do przerwy, przy wyniku 21:15 dla Słowenii, faulem nie sportowym ukarany został Uros Slokar. Serbowie wykorzystali tę okazję i odrobili cztery punkty. Jednak dwie kolejne akcje Erazma Lorbeka znowu dawały jego drużynie bezpieczne prowadzenie.

Pierwszy raz zza linii 6,25 m Serbia trafiła dopiero pod koniec drugiej kwarty. Słowenia musiała jednak mieć się na baczności, bo gdy zawodnicy Ivkovica zaczynają grać w tym elemencie skutecznie, to bywają nie do zatrzymania, o czym przekonała się między innymi reprezentacja Polski.

Tak jednak się nie działo, a kolejne punkty dla Słowenii zdobywał Erazem Lorbek. Jego kibice, gdy tylko trafiał kolejne rzuty, krzyczeli "MVP, MVP", chcąc przekonać wszystkich znajdujących się w katowickim "Spodku", że to właśnie jemu ta nagroda się należy. Tylko w pierwszej połowie Lorbek zdobył 16 punktów i miał 7 zbiórek, będąc najlepszym zawodnikiem na parkiecie.

Po przerwie Serbia miała do odrobienia 10 punktów. Jednak w końcówce trzeciej kwarty po pięciu punktach z rzędu Novicy Velickovica przewaga Słowenii zmniejszyła się do zaledwie trzech oczek i ostateczny wynik wciąż był otwarty. W ostatnich sekundach tej części meczu, dzięki rzutom wolnym Perovicia i Markovicia brakowało Serbom tylko jednego punktu do wyrównania.

Różnica była tak niewielka, że to właśnie postawa obu drużyn w ostatnich dziesięciu minutach miała zadecydować, kto znajdzie się w finale. Trójka Teodosica zaraz na początku kwarty dała Serbii pierwsze prowadzenie od czasu, gdy prowadziła 6:4.

Przez ostatnie cztery minuty meczu Słowenia musiała radzić sobie bez najskuteczniejszego w ich zespole Erazma Lorbeka, który opuścił parkiet za piąte przewinienie. Wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie. Po dwóch akcjach Gorana Jagodnika i rzucie za trzy Domena Lorbeka zespół Zdovca wyszedł na pięciopunktowe prowadzenie.

Ostatnia minuta regulaminowego czasu była nerwowa. Przewinienie nie sportowe odgwizdano Brezecowi, ale Teodosic trafił tylko jeden rzut wolny. W kolejnej akcji rzucił jednak trójkę, która wyrównywała stan spotkania i doprowadziła do dogrywki.

W dogrywce szybko pięć punktów przewagi zdobyli Serbowie. Później gra się znowu wyrównała, ale bohaterem spotkania został Milos Teodosic, którego dwie trójki zapewniły zwycięstwo drużynie Ivkovica. Ważnego rzutu wolnego w ostatnich sekundach nie trafił Samo Udrih i przez to Słowenia pożegnała się z marzeniami o grze w finale.

W ekipie Zdovca wyróżniali się bracia Erazem i Domen Lorbek, ale ich 47 punktów to za mało aby pokonać Serbię ze świetnym Teodosiciem w składzie. Słowenii zabrakło zimnej krwi i szczęścia i dlatego zagrają "tylko" o trzecie miejsce z Grecją.

Serbia - Słowenia 96:92 (11:19, 24:26, 21:12, 23:22; 17:13)

Serbia: Milos Teodosic 32, Nenad Krstic 18, Kosta Perovic 18, Milenko Tepic 11, Novica Velickovic 9, Uros Tripkovic 3, Stefan Markovic 3, Miroslav Raduljica 2, Milan Macvan 0, Ivan Paunic 0, Nemanja Bjelica 0.

Słowenia: Erazem Lorbek 25, Domen Lorbek 22, Bostjan Nachbar 18, Goran Jagodnik 8, Jaka Lakovic 7, Samo Udrih 6, Primoz Brezec 3, Uros Slokar 2, Jurica Golemac 1.