Z.I.O: Złoci Szwedzi!

2006-02-26

Mecz finałowy XX Igrzysk Olimpijskich  w hokeju na lodzie był kwintesencją tego co w tym sporcie najlepsze. Szybkie  i widowiskowe akcje, ciągła walka o krążek, spektakularne popisy bramkarskie i co najważniejsze duża ilość bramek. Szwecja po pięknym meczu pokonała Finlandię 3:2 i zdobyła złoty medal Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Turynie.

Podczas pierwszej tercji obydwa zespoły grały zachowawczo. Nikt nie chciał stracić bramki. Większą role zwracano na obronę niż na atak. Przełomowym momentem pierwszej tercji był faul zawodnika szwedzkiego Jonssona i odesłanie go na ławkę kar.  Finowie wykorzystali grę w przewadze i strzelili bramkę. Po mocnym uderzeniu Timonena krążek pomiędzy nogami bramkarza wpadł do siatki. Przy stracie tej bramki dużą zasługę miał sam bramkarz Finów Lundqvist, bowiem popełnił duży błąd przy postawie obronnej( Nie uklęknął, a także trzymał kij w powietrzu). Jedno bramkową przewagą Szwedów  zakończyła się pierwsza tercja spotkania.

Początek drugiej odsłony to zdecydowana przewaga Szwedów, ukoronowana strzeleniem dwóch bramek. Obydwie  padły przy przewadze liczebnej żółto -niebieskich, gdyż kolejno na ławce kar siadali Jokinen, a później Koivu. Na odpowiedź nie trzeba było długo czekać. Po kapitalnej zespołowej akcji Finowie zdołali wyrównać. Skutecznym egzekutorem okazał się Ville Peltonen. Wynikiem  2:2 zakończyła się druga tercja.

Ostatnie 20 minut to hokej na najwyższym światowym poziomie. Już na samym początku geniuszem błysnął zawodnik Trzech Koron Lindstroem. Atomowym uderzeniem z okolic niebieskiej linii zaskoczył bramkarza „Suomi”. Przepięknym kunsztem bramkarskim popisał się Lundkvist i Szwedzi mogli się cieszyć ze zwycięstwa i tym samym ze złotego medalu olimpijskiego.

Szwecja    3:2  Finlandia   (0:1, 2:1, 1:0)