Wybierz miasto
Sport Logowanie / Rejestracja
Znajdujesz się w ogólnopolskim wydaniu.

Akademickie Mistrzostwa Polski - kolarstwo górskie

2014-05-19

Akademickim Mistrzem Polski w kolarstwie górskim został po raz czwarty z rzędu Marek Konwa (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) a mistrzynią Sabina Zamroźniak (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie). Klasyfikację drużynową wśród mężczyzn wygrała Politechnika Wrocławska, a wśród kobiet Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach. Stawka na tegorocznych mistrzostwach była bardzo mocna, m.in. dlatego iż były to kwalifikacje do Akademickich Mistrzostw Świata. Warunki na trasie były w tym roku wyjątkowo ciężkie - bardzo dużo gęstego i zaklejającego napęd błota powodowało wiele defektów sprzętu.  

Punktualnie o godzinie 10:00 wystartował wyścig główny kobiet. Faworytką po sobotniej czasówce była niewątpliwie Sabina Zamroźniak (AWF w Krakowie), która rywalizowała o medal m.in. Martą Turoboś i Stefanią Staszel. Kobiety miały do przejechania 3 okrążenia. Warunki na trasie po całonocnych opadach deszczu były wyjątkowo ciężkie, a błoto skutecznie uniemożliwiało prawidłowe działanie rowerów. Mimo to od połowy pierwszego okrążenia na prowadzenie wysunęła się Sabina Zamroźniak, która prowadziła już do końca wyścigu, pewnie podążając do mety, bardzo sprawnie pokonując techniczne, trudne i śliskie zjazdy. Drugie miejsce zajęła Martą Turoboś (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach), która straciła blisko 3 minuty. - Moja aktualna forma pozwoliła mi na zajęcie drugiego miejsca i tym samym liczę na to, iż będę mogła reprezentować Polskę podczas Akademickich Mistrzostw Świata - tak Marta skomentowała swój wynik. Trzecia była zawodniczka z Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach, Dagmara Drabik, która walczyła na trasie z mającą spore problemy sprzętowe, Stefanią Staszel (Uniwersytet Warszawski).

Wyścig mężczyzn wystartował o godzinie 12:00 Panowie mieli do przejechania 5 okrążeń, co w tych warunkach zapowiadało ciężką walkę. Rundę rozbiegową oraz początek pierwszego okrążenia Marek Konwa przejechał w małej grupce razem z reprezentantami Politechniki Wrocławskiej - Piotrem Kurczabem i Marcinem Kawalcem. Dalej jednak reprezentant Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach odłączył się i już samotnie podążał do mety. Błoto na trasie wyjątkowo oblepiało napędy rowerów i zawodnicy radzili sobie na różne sposoby - między innymi polewając wodą napęd na strefie bufetowej, co pomagało tylko na chwilę. Konwa prowadził w wyścigu od początku do końca. Drugi był Piotr Kurczab (Politechnika Wrocławska), który mimo asekuracyjnego pokonywani zjazdów w drugiej części wyścigu zapewnił sobie bezpieczną przewagę nad swoim kolegą z uczelni, Marcinem Kawalcem (Politechnika Wrocławska). Kawalec stoczył na trasie pasjonującą walkę z Grzegorzem Hajdą (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie), który radził sobie wyjątkowo dobrze w tych trudnych, błotnistych warunkach. Ta trójka ma praktycznie zapewniony start w Akademickich Mistrzostwach Świata. - Cieszę się, że udowodniłem sobie i swoim rywalom, że jestem dobrze przygotowany, by reprezentować Polskę na AMŚ - skomentował swój start Piotr Kurczab.  

Podczas AMP istotna jest także rywalizacja drużynowa uczelni, gdzie punktuje 3 najlepszych zawodników lub zawodniczek. W klasyfikacji kobiet najlepsza w Polsce była Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach, gdzie punktowały Dagmara Drabik, Sabina Rzepka i Natalia Grzebisz. Na miejscu drugim Uniwersytet Warszawski, a na trzecim Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu. Natomiast wśród mężczyzn najlepszą drużyną była bez wątpienia ekipa Politechniki Wrocławskiej, która obroniła tytuł sprzed roku. Drugie miejsce dla Politechniki Poznańskiej zaś trzecie dla Wszechnicy Świętokrzyskiej w Kielcach.

Tegoroczne AMP w kolarstwie górskim miały wyjątkową rangę z tego względu, iż były wyścigiem kwalifikacyjnym do Akademickich Mistrzostw Świata, które w tym roku odbędą się w Polsce, w dniach 9 - 13 lipca w Jeleniej Górze. Polskę będzie reprezentować 20 zawodników i zawodniczek - 12 w kolarstwie górskim oraz 8 w kolarstwie szosowym.  

Wyniki Akademickie Mistrzostwa Polski w kolarstwie górskim - Jelenia Góra - 18 maja 2014

Mężczyźni:

1. Marek Konwa (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) 01:28:54
2. Piotr Kurczab (Politechnika Wrocławska) 01:33:24
3. Marcin Kawalec (Politechnika Wrocławska) 01:34:07
4. Grzegorz Hajda (Uniwersytet Rolniczy w Krakowie) 01:35:02
5. Mariusz Kozak (Politechnika Śląska w Gliwicach) 01:38:09
6. Maciej Jeziorski (Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie) 01:39:05

Kobiety:

1. Sabina Zamroźniak (Akademia Wychowania Fizycznego w Krakowie) 01:10:22
2. Marta Turoboś (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) 01:13:20
3. Dagmara Drabik (Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach) 01:15:27
4. Stefania Staszel (Uniwersytet Warszawski) 01:17:23
5. Karolina Kozela (Uniwersytet Warszawski) 01:18:16
6. Pawłowska Katarzyna (Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach) 01:18:33

Zapraszamy na:
www.amp-mtb.pl
www.facebook.com/AkademickieMistrzostwaPolskiMTB

Dodaj do:
  • Wykop
  • Flaker
  • Elefanta
  • Gwar
  • Delicious
  • Facebook
  • StumbleUpon
  • Technorati
  • Google
  • Yahoo
Komentarzedodaj komentarz

Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.

Brak komentarzy.

video
FB dlaMaturzysty.pl reklama