Copa America: Brazylia i Urugwaj w półfinale

2007-07-08

Brazylia i Urugwaj są pierwszymi półfinalistami Copa America! "Canarinhos" wyeliminowali Chile, a Urugwaj pokonał gospodarzy turnieju, Wenezuelę. W meczach 1/4 finału kibice obejrzeli grad bramek. W dwóch spotkaniach padło aż 12 goli!

Brazylia po rundzie grupowej była krytykowana za kiepski styl gry i nieskuteczność. Dość powiedzieć, że wszystkie 4 gole "Canarinhos" strzelił jeden piłkarz, Robinho. Jak na żelaznego faworyta turnieju, to nie był powód do dumy. W ćwierćfinale podopieczni Carlosa Dungi pokazali jednak, że nie zapomnieli, jak się strzela bramki. Udowodnili to aż sześć razy, doprowadzając do rozpaczy bramkarza Chile, Claudio Bravo.

Już po pierwszej połowie meczu Chilijczycy mogli powoli myśleć o pakowaniu walizek. Brazylia, po golach Juana, Julio Baptisty i Robinho, prowadziła 3:0 i mogła ze spokojem myśleć o dalszej grze w turnieju. W drugiej odsłonie, "Canarinhos" nie zwolnili tempa, jakby chcieli za wszelką cenę zmazać kiepskie wrażenie po meczach grupowych. Tuż po wznowieniu gry drugą bramkę zdobył Robinho, później na listę strzelców wpisali się Josue i Vagner Love. Chile stać było tylko na bramkę honorową -  w 76. minucie Doniego technicznym uderzeniem pokonał Suazo.

Warto zwrócić uwagę na skuteczność Robinho. Napastnik Realu Madryt w Primera Division spisywał się co najwyżej przeciętnie, ale w Copa America błyszczy formą. Robinho ma już na koncie 6 bramek i jeśli utrzyma formę, pobije rekord legendarnego Pele, który w 1959 roku na Copa America zdobył 8 goli.

Brazylia - Chile 6:1 (3:0)
Bramki: Juan (17.), Julio Baptista (23.), Robinho (28., 50.), Josue (69.), Vagner Love (85.) - Suazo (76.).

Brazylia: Doni - Maicon (71. Elano), Alex, Juan (73. Naldo), Gilberto - Mineiro, Gilberto Silva, Josué - Julio Baptista - Robinho (65. Afonso), Vágner Love.

Urugwaj: Claudio Bravo - Alvaro Ormeño, Pablo Contreras, Ismael Fuentes - Gonzalo Jara (56. José Luis Cabión) - Gonzalo Fierro (46. Jorge Valdivia), Arturo Sanhueza, Manuel Iturra, Mark González (66. Matías Fernández) - Humberto Suazo, Juan Lorca.

Żółte kartki:
Juan, Gilberto Silva (Brazylia) - Iturra, Sanhueza, Ormeno (Chile).
Sędziował: Jorge Larriona (Urugwaj).
Widzów: 25 000.

W drugim meczu 1/4 finału, gospodarze turnieju, piłkarze Wenezueli, zmierzyli się z Urugwajem. Wenezuelczycy, wspierani dopingiem własnej publiczności, w tym roku dopiero drugi raz w historii Copa America wyszli z grupy. To pozwalało im wierzyć, że przed nimi dalsze sukcesy. Tym bardziej, że mierzyli się z Urugwajem w fazie grupowej i zremisowali. Niestety dla Wenezuelczyków, Urugwaj urządził sobie ostre strzelanie i zwyciężył 4:1. Piłkarze Wenezueli będą więc mogli oglądać Copa America tylko jako kibice.

Pierwsza połowa meczu nie zapowiadała klęski Wenezueli. Co prawda w 39. minucie Urugwaj objął prowadzenie po strzale Diego Forlana, ale już po dwóch minutach był remis. Wenezuela, po strzale Juana Arango z rzutu wolnego, wyrównała. Remisem 1:1 zakończyła się pierwsza połowa spotkania.

Wydawało się, że w drugiej odsłonie meczu walka nadal będzie wyrównana. I tak było, ale tylko do 65. minuty. Wtedy Pablo Garcia zdecydował się na strzał z 25 metrów i trafił dokładnie w okienko bramki strzeżonej przez Vegę. Od tego momentu gra przebiegała pod dyktando Urugwaju. W ostatnich 10 minutach piłkarze Oscara Tabareza dobijali rywala - w 84. minucie na 3:1 podwyższył Cristian Rodriguez, a w doliczonym czasie gry drugi raz Vegę pokonał Diego Forlan.

Wenezuela - Urugwaj 1:4 (1:1)
Bramki: Arango (41.) - Forlan (39., 90.), Garcia (65.), Rodriguez (84.).

Wenezuela: Renny Vega - Héctor González, José Manuel Rey, Alejandro Cichero, Jorge Rojas - Luis Vera, Miguel Mea Vitali (76. Alejandro Guerra), Ricardo Páez, Juan Arango - Giancarlo Maldonado (71. César González), Fernando de Ornelas (46. Daniel Arismendi).

Urugwaj: Fabián Carini - Diego Lugano, Andrés Scotti, Darío Rodríguez (89. Diego Godín) - Maximiliano Pereira, Pablo García, Diego Pérez, Cristian Rodríguez, Jorge Fucile - Diego Forlán, Alvaro Recoba (79.  Ignacio González).

Żółte kartki: Garcia, Forlan, Rodriguez (Urugwaj).
Sędziował: Carlos Chandia (Chile)
Widzów: 40 000.

W pierwszym półfinale zagrają Brazylia i Urugwaj. Drugą parę 1/2 finału poznamy dziś. W ćwierćfinale zagrają Meksyk z Paragwajem oraz Argentyna z Peru.