Copa America: Wenezuela, Peru i Urugwaj w ćwierćfinale

2007-07-04

Rozgrywki Copa America nabierają tempa. Dziś poznaliśmy kolejnych ćwierćfinalistów turnieju - Wenezuelę, Peru i Urugwaj. Wcześniej awans do 1/4 finału zapewniły sobie Meksyk, Paragwaj i Argentyna.

Wenezuela w tegorocznym Copa America przeszła do historii. Prowadzeni przez Richarda Paeza piłkarze zapewnili sobie awans do ćwierćfinału. Wenezueli wcześniej taka sztuka udała się tylko raz, w.... 1967 roku, gdy zajęła piąte miejsce. W tym roku, wspomagani przez doping własnych kibiców Wenezuelczycy prezentują się całkiem nieźle i wywalczyli awans. Żeby sukces był słodszy, Wenezuela wygrała grupę A.

Wenezuelscy piłkarze przypieczętowali awans po bezbramkowym remisie z Urugwajem. To pierwszy mecz w tegorocznym Copa America, kiedy nie padła żadna bramka. Kibice obserwujacy mecz solidnie się wynudzili. Po meczu okazało się jednak, że ich piłkarze awansowali i wynagrodzili im z nawiązką nudy na murawie.

Wenezuela - Urugwaj 0:0

Wenezuela: Renny Vega - Héctor González, José Manuel Rey, Alejandro Cichero, Edder Pérez - Luis Vera, Miguel Mea Vitali (75. Pedro Fernández), César González, Juan Arango - Giancarlo Maldonado (57. José Torrealba), Fernando de Ornelas (65. Alejandro Guerra).

Urugwaj: Fabián Carini - Diego Lugano, Andrés Scotti, Darío Rodríguez, Jorge Fucile - Maximiliano Pereira, Pablo García, Diego Pérez, Cristian Rodríguez - Diego Forlán (79. Sebastián Abreu), Vicente Sánchez (67. Alvaro Recoba).

Żółte kartki: Gonzalez, Mea Vitali (Wenezuela) - Fucile, Pereira (Urugwaj).
Sędziował: Carlos Simon (Brazylia).
Widzów: 35 tys.

Znacznie ciekawiej było w drugim meczu grupy A między Boliwią i Peru. Oba zespoły miały szanse na awans. Boliwia miała nieco trudniejsze zadanie, bo wyjście z grupy zapewniało jej tylko zwycięstwo. Peru zaś do awansu wystarczał choćby remis.

Początkowo, mecz układał się po myśli Boliwijczyków. Już w 10. minucie objęli prowadzenie - Jaime Moreno wpakował piłkę do siatki Butrona. Peru co prawda wyrównało w 34. minucie, po golu Claudio Pizarro, ale ostatnie słowo w pierwszej połowie spotkania należało do Boliwii. W 45. minucie, tuż przed gwizdkiem kończącym tę część meczu, Butron musiał wyciągać piłkę z siatki po raz drugi. Tym razem celnym strzałem popisał się Campos.

Wydawało się, że bramka "do szatni" podłamie Peruwiańczyków. I przez większą część drugiej połowy faktycznie tak było. Peru grało niemrawo, wyraźnie nie mogło znaleźć sposobu na sforsowanie obrony rywala. Kolejny cios Peruwiańczycy otrzymali w 77. minucie meczu - drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Joel Herrera.

Do końca meczu zostaje 13 minut, rywal prowadzi 2:1, wynik daje mu awans, a twoja drużyna gra w dziesiątkę. Remis? Wydaje się być odległym marzeniem. Ale sport bywa nieprzewidywalny, i na tym polega jego piękno. W 85. minucie Claudio Pizarro doprowadził do wyrównania. Napastnik Chelsea Londyn znalazł się we właściwym miejscu we właściwym czasie, dostawił nogę i dobił bity przez Marino rzut wolny.

Gol Pizarro dał Peru upragniony awans. Boliwia zaś, mimo iż była tak bliska celu, została z niczym. Boliwisjkim piłkarzom zostało na pocieszenie tylko to, że walczyli dzielnie i do awansu zabrakło im pięciu minut.

W ćwierćfinale Copa America na pewno zagrają Wenezuela, Urugwaj, Peru, Meksyk, Argentyna i Paragwaj. Stawkę uzupełnią dwie drużyny z grupy C. Będą to Brazylia i Chile.

Boliwia - Peru 2:2 (2:1)
Bramki: Moreno (24.), Campos (45.) - Pizarro (34., 85.).

Boliwia: Hugo Suárez - Miguel Hoyos, Ronald Raldes, Juan Manuel Peña, Lorgio Alvarez - Leonel Reyes, Jhasmany Campos (67. Gonzalo Galindo), Gualberto Mojica (80. Jorge Ortiz), Joselito Vaca - Jaime Moreno, Augusto Andaveris (58. Juan Arce).

Peru: Leao Butrón - Jhon Galliquio (55. Joel Herrera), Alberto Rodríguez, Edgar Villamarín, Walter Vilchez - Juan Carlos Mariño, Paolo de la Haza, Damián Ismodes (71. Roberto Jiménez) - Jefferson Farfán (45.  Ysrael Zúñiga) - Paolo Guerrero, Cláudio Pizarro.

Żółte kartki: Raldes, Galindo (Boliwia) - Farfan, De La Jaza, Rodriguez, Herrera, Reyes, Jimenez, Zuniga (Peru).
Czerwona kartka: Herrera (78. - za drugą żółtą).
Sędziował: Carlos Chandia (Chile).
Widzów: 35 000