Copa Libertadores: triumf Boca Juniors!

2007-06-21

Argentyńska drużyna Boca Juniors Buenos Aires zdobyła Copa Libertadores, odpowiednik europejskiego Pucharu Mistrzów W rewanżowym meczu Argentyńczycy pokonali na stadionie w Porto Alegre miejscowe Gremio 2:0 po golach Juana Romana Riquelme.

Był to ostatni mecz popularnego "Osiołka" w barwach Boca. Wraca on bowiem po sezonie do Villarealu, skąd był wypożyczony. Pożegnanie z kibicami miał zatem wspaniałe. Warto odnotować, że w całych rozgrywkach Pucharu Wyzwolicieli Riquelme uzyskał osiem bramek. Można go zatem uznać za ojca sukcesu drużyny ze stolicy Argentyny.

Już pierwszy mecz finałowy wiele rozstrzygnał. Boca wygrało bowiem z Gremio aż 3:0 i mało kto przypuszczał, aby brazylijski zespół mógł odrobić straty. Jak się okazało, nie było na to szans. Boca Juniors jest zdecydowanie lepszą drużyną i jej gracze udowodnili to w rewanżu. Gremio zamiast atakować grało nerwowo, popełniało wiele fauli, a inicjatywę praktycznie od początku meczu przejęli Argentyńczycy. Pierwsza połowa skończyła się jednak bezbramkowym remisem. Z każdą minutą zgromadzeni w liczbie 45 tysięcy kibice z Porto Alegre coraz mniej wierzyli w sukces swoich pupili. W 69. minucie wszystko stało się jasne. Kapitalny strzał Riquelme i 1:0 gości. Po kolejnych dziesięciu minutach jest już 2:0 i wszystko staje się jasne.

Boca Juniors mogło jeszcze mocniej pogrążyć rywala, lecz na pięć minut przed zakończeniem spotkania rzutu karnego nie wykorzystał Martin Palermo. To i tak nic - zespół argentyński odniósł duży sukces tryumfując w rozgrywkach po raz szósty.

Nie było by tego wyniku bez Riquelme, dlatego kibicom ze stadionu "La Bombonera" z pewnością żal, że wraca on do Hiszpanii. Za to Boca już w styczniu zagra w Klubowych Mistrzostwach Świata, gdyż wygrana w Copa Libertadores taki przywilej im zapewniła. Zmierzy się w nich między innymi z włoskim AC Milan. To jednak za kilka miesięcy. Na razie w Buenos Aires kibice mogą świętować. A że znani są ze swojej żywiołowości, będzie z pewnością głośno i barwnie.

Gremio Porto Alegre - Boca Juniors Buenos Aires 0:2 (0:0)

Bramki: Juan Roman Riquelme 69', 80'.
Widzów: 45 tysięcy.
Pierwszy meczy: 3:0 dla Boca Juniors.

Boca Juniors Buenos Aires zdobyło Copa Libertadores.