Dogoniliśmy Rosję! Kapitalny gol Błaszczykowskiego

2012-06-09

Reprezentacja Polski zremisowała z Rosją 1:1 w swoim drugim meczu na EURO 2012. Fantastycznego gola zdobył Jakub Błaszczykowski!

Wielu kibiców obawiało się wtorkowego starcia z Rosjanami, którzy pokazali się ze znakomitej strony w swoim pierwszym meczu rozegranym przeciwko Czechom. Boisko zweryfikowało jednak umiejętności obydwu zespołów i okazało się, że nie mieliśmy absolutnie żadnego powodu bać się Rosji, której daleko jeszcze do poziomu reprezentowanego przez najsilniejsze europejskie drużyny. Co więcej, można nawet czuć się odrobinę zawiedzionym - Polacy stwarzali więcej sytuacji bramkowych i to im bardziej zależało na końcowym sukcesie. Remis choć z pozoru wydaje się być korzystnym rezultatem, w ostatecznym rozrachunku może się takim wcale nie okazać. Do awansu z grupy jest nam bowiem koniecznie potrzebne zwycięstwo w ostatnim meczu z drużyną Czech. Dlatego tym bardziej szkoda, że nie udało się Polakom pokonać we wtorek Rosjan, którzy w potyczce z nami zaprezentowali się nad wyraz przeciętnie.

Mecz zaczął się pozytywnie dla Polski, która już w 6. minucie mogła zdobyć bramkę po rzucie wolnym, jednak Wiaczesław Małafiejew obronił uderzenie Sebastiana Boenischa z bliskiej odległości. Polacy grali odważnie, ze sporym animuszem i starali się częście zagrażać rosyjskiej bramce - widać było pod tym względem spory progres w porównaniu z meczem przeciwko Grecji. W 18. minucie do siatki trafił Eugen Polanski, jednak sędzia pokazał spalonego. Od tego momentu przewagę przejęli Rosjanie, nie byli oni jednak w stanie zagrozić bramce strzeżonej przez Przemysława Tytonia z akcji. Do nieszczęścia doszło w 37, minucie, gdy Rosjanie egzekwowali rzut wolny. Łukasz Piszczek nie upilnował Ałana Dżagojewa, który głową pokonał polskiego bramkarza. Po przerwie Polacy od razu ruszyli do odrabiania strat, ale w strzeleniu bramki brakowało im precyzji. Do zasłużonego z przebiegu gry wyrównania doszło w 57. minucie, gdy Jakub Błaszczykowski przepięknym strzałem lewą nogą zza pola karnego pokonał Małafiejewa. Obie strony do końca spotkania nie stworzyły już dogodnych sytuacji do zdobycia bramki - o ile w przypadku Rosjan było to zrozumiałe (remis całkowicie ich satysfakcjonował), o tyle w naszym przypadku mogło to nieco dziwić. Próby strzałów z dystansu to było jednak za mało i mecz z odwiecznym rywalem zakończył się podziałem punktów.

POLSKA - ROSJA 1:1 (0:1)

0:1 - Ałan Dżagojew (37.), 1:1 - Jakub Błaszczykowski (57.)

POLSKA: 22. Przemysław Tytoń - 2. Sebastian Boenisch, 13. Marcin Wasilewski, 15. Damien Perquis, 20. Łukasz Piszczek - 5. Dariusz Dudka (73. 18. Adrian Mierzejewski), 7. Eugen Polanski Ż (85. 6. Adam Matuszczyk), 10. Ludovic Obraniak (90. 23. Paweł Brożek), 11. Rafał Murawski, 16. Jakub Błaszczykowski - 9. Robert Lewandowski Ż.

ROSJA: 16. Wiaczesław Małafiejew - 2. Aleksandr Aniukow, 4. Siergiej Ignaszewicz, 5. Jurij Żirkow, 12. Aleksiej Bieriezucki - 6. Roman Szirokow, 7. Igor Denisow Ż, 8. Konstantin Żyrianow, 10. Andriej Arszawin, 17. Ałan Dżagojew Ż (79. 9. Marat Izmajłow) - 11. Aleksandr Kierżakow (70. 14. Roman Pawliuczenko).

Gracz meczu: Jakub Błaszczykowski (Polska)

Sędzia: Wolfgang Stark (Niemcy)

Widzów: 55 920