Europa lepsza w Meczu Gwiazd

2009-03-10

All Star Game Euroligi dla drużyny Europy. Europejskie gwiazdy koszykówki nie dały w Paryżu szans drużynie Reszty Świata wygrywając 101:78.

Wśród pokonanych najlepszą zawodniczką była zawodniczka Lotosu PKO BP Gdynia Alana Beard. Amerykanka zapisała na swoim koncie 17 punktów i 6 zbiórek. Zespół Europy do zwycięstwa poprowadziła... Amerykanka Becky Hammon. Zawodniczka CSKA Moskwa, mająca rosyjskie obywatelstwo, zdobyła 24 punkty, sześciokrotnie trafiając za trzy punkty. Wydarzeniem meczu była akcja z trzeciej kwarty. Amerykańska środkowa Sylvia Fowles przechwyciła piłkę i chwilę później popisała się efektownym wsadem do kosza, czym rozgrzała do czerwoności ponad 4 tysiące widzów zgromadzonych na trybunach. Efektownych akcji było znacznie więcej.

W meczu gwiazd królował efektowny basket, bez agresywnej obrony. Pierwsza połowa była bardzo wyrównana. Do 18. minuty prowadzenia zmieniało się niemal po każdej akcji i żadnej drużynie nie udało się wypracować większej przewagi. W 18. minucie Alana Beard trafiła za trzy punkty i było tylko 39:38 dla drużyny Europy. Były to jednak ostatnie punkty Reszty Świata w tej części gry, gdyż rywalki popisowo rozegrały końcówkę. Twardo broniły i świetne asysty Shay Doron (Besiktas Cola Turku) otwierały jej koleżankom drogę do kosza. W efekcie po dwóch kwartach Europa prowadziła z Resztą Świata 47:38. Początek trzeciej kwarty zapowiadał pogrom drużyny Reszty Świata. Na obwodzie szalała Becky Hammon a pod koszami rządziły Nevriye Yilmaz i AnastasiaVeremeenko.

W 24. minucie po trójce Hammon było już 59:45. W tym momencie dała znać o sobie podrażniona ambicja głównie amerykańskich gwiazd. Rozegrała się Sylvia Fowles, która zbierała piłki, przechwytywała i zdobywała punkty. Ważne punkty zdobywała też grająca na codzień w Wiśle Can Pack Kraków Candice Dupree. Ta część meczu należała jednak do Alany Beard, która praktycznie w pojedynkę odrobiła straty popisując się indywidualną akcją i dwoma celnymi rzutami za trzy punkty. Dzięki temu przed ostatnią kwartą zespół Alany miał do odrobienia tylko 3 punkty (66:63).

Wszyscy, którzy spodziewali się emocji w czwartej kwarcie srodze się zawiedli. Europejki na samym początku zaaplikowały rywalkom kilka „trójek" z rzędu, czym skutecznie podcięły im skrzydła. Duża w tym zasługa gwiazdy Eurolieasing Sopron Jeleny Milovanovic, która zdobyła 6 punktów z rzędu i dała swojej drużynie prowadzenie 83:68 w 25. minucie. W tym momencie rywalki złożyły broń. Do końca gra toczyła się już bez zaangażowania w obronie, dzięki czemu kibice oglądali sporo efektownych akcji.

Ostatecznie Europa wygrała z Resztą Świata, a MVP meczu została Becky Hammon. Ta zawodniczka wygrała też konkurs rzutów za trzy punkty w finale pokonując Sheanę Mosh (Lattes Montpelier) 7:5. Mosh w połfinale uporała się z Alaną Beard.